Na Máchově jezeře zasahovali v pátek v podvečer hasiči, kteří pomohli muži s poškozeným katamaránem. Tomu se postupně plnil jeden plovák vodou, plavidlo se naklánělo na jednu stranu a nemohlo plout.

V pátek 4. 5. v podvečer přijalo Krajské operační a informační středisko HZS LK hlášení o převráceném katamaranu na hladině Máchova jezera.„Oznamovatel viděl na jezeře loď, která se dlouho nepohybovala a zdálo s, že ve vodě je i osoba v nouzi,“ uvedla mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Na místo vyrazili hasiči z České Lípy,  Doks a Starých Splavů, kteří v areálu jachtklubu spustili na hladinu dva motorové čluny a vyjeli posádce katamaránu na pomoc.  

Muž, který se s lodí po jezeře plavil, uvízl daleko od břehu na dlouhé dvě hodiny a naštěstí vyvázl bez zranění. Na pláž ho dopravili hasiči společně s katamaránem, který vzali do vleku svého člunu.  

Mezi nejčastější události, při kterých hasiči v Libereckém kraji během roku využívají motorové čluny, jsou například úniky ropných produktů na vodní hladinu, pátrání po pohřešovaných osobách a záchrana osob z vody a ledu. „Motorový člun z výbavy českolipských hasičů je v pohotovosti i při povodních kdy slouží především k evakuaci osob,“ dodala Pavlína Bílková.