„Lidé se podle vzoru politiků a díky tlaku sdělovacích prostředků zvykli, že v podstatě kvůli všemu se dnes podává trestní oznámení. Je to jednodušší než podat civilní žalobu a zaplatit náklady řízení, raději přenesou odpovědnost na hrb státu," míní právník.

Podle něj podobné znaky vykazuje i případ v Doksech. „Podle mě v žádném případě nejde o zneužití pravomoci úřední osoby. Jediné, co by mohlo zajímat orgány činné v trestním řízení, je to, zda došlo ke zneužití operační techniky policie, ale tam je už zřejmé, že k tomu nedošlo," vysvětlil Oldřich Filip s tím, že celá věc je tedy záležitostí pracovního, a nikoli trestního práva.

Českolipský advokát případ sleduje, protože je právním zástupcem města Doksy. Na dotaz Deníku, zda s ním vedení města dopředu konzultovalo nasazení sledovacího přístroje, odpověděl: „Respektujte prosím, že jsem v tomto vázán mlčenlivostí s ohledem na vztah ke klientovi."

ČTĚTE TAKÉ: Tajná GPS. V Doksech s ní špehují městské strážníky

K případu se včera vyjádřil také dokský zastupitel a policejní pyrotechnik Josef Pavinský, jehož kvůli nasazení GPS přístroje do vozidla městské policie bude vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pavinský v této souvislosti zdůraznil, že řízením městské policie byl pověřený jako zastupitel, nikoliv jako policista (jeho zkušenosti z armády a policie ale hrály roli bez toho by zřejmě k přesunu pravomocí nedošlo).

Pavinský znovu potvrdil předchozí stanovisko radnice v Doksech, že operační technika nasazená do služebního auta místních strážníků nepochází ze zdrojů státní policie. A kritizoval včerejší článek Českolipského deníku. „Skutečnosti v něm uvedené považuji za nerelevantní, hrubě uráží mojí osobu, zasáhlo to do soukromí mé rodiny a pošpinilo to dobré jméno Policie ČR," uvedl Pavinský.

Jeho kolega z dokského zastupitelstva Ivo Barry Listoň má na celou věc jiný názor a nasazení sledovacího přístroje odsuzuje. „V této nehorázné kauze mají strážníci městské policie moji podporu. Toto není návrat před listopad 89, ale kamsi do padesátých let. Nechci, abychom tu nečinně přihlíželi novodobým estébáckým metodám," uvedl Listoň.

Podle Josefa Pavinského je to jednostranný pohled bez ucelených informací.