Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Vett: Další pochybení?

Česká Lípa – „Kraj procesně pochybil, Nejvyšší soud vrátil kauzu bývalého dopravce Vett krajskému soudu,“ informovala starostka Hana Moudrá o nejnovějším vývoji sporu města s firmou, která dříve zajišťovala v České Lípě hromadnou dopravu.

1.2.2011 5
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

Připomeňme, že starostka hovoří o dovolání k Nejvyššímu soudu, které právník města podal poté, co nejprve rozhodl Okresní soud v České Lípě mezitímním rozsudkem o tom, že smlouva mezi městem a Vettem o zajišťování hromadné dopravy je neplatná a dopravce se tudíž mohl dopustit nedovoleného obohacení.

Tento výrok ale zrušil Krajský soud v Ústí nad Labem s tím, že věc nenáleží obecnému soudu, ale má ji posuzovat správní orgán, v tomto případě Krajský úřad Libereckého kraje. Pak se město obrátilo s dovoláním na Nejvyšší soud.

Ten vydal rozhodnutí, v němž dovolání sice odmítl, ale zároveň zrušil rozhodnutí krajského soudu a vrátil mu věc k dalšímu řízení. „Proto bude nyní muset tento soud záležitost znovu jako odvolací soud posoudit a nově rozhodnout, zda je odvolání společnosti Vett podané proti mezitímnímu rozsudku Okresního soudu v České Lípě důvodné či nikoliv,“ uvedla Hana Moudrá.

Moudrá: Budeme se bít dál

„V návaznosti na právní závěry uvedené v usnesení Nejvyššího soudu ČR bude město Česká Lípa samozřejmě usilovat o zrušení všech z jeho pohledu nepříznivých rozhodnutí vydaných v mezidobí Krajským úřadem Libereckého kraje či Ministerstvem dopravy ČR,“ dodala.

Jak Deník již informoval, 1. listopadu 2010 Krajský úřad Libereckého kraje rozhodl o zamítnutí návrhu města Česká Lípa, jímž se domáhalo úhrady částky přes 70 milionů Kč.

Rozhodnutí je konečné, opravný prostředek není přípustný. Jinými slovy konstatoval (a později to potvrdilo i ministerstvo dopravy), že smlouva mezi městem a dopravcem platná byla, a tudíž nemohlo dojít k nedovolenému obohacení.

Dvakrát žádali totéž

Problém tkví v tom, že se právní zástupce města domáhal stejného nároku dvakrát. To potvrzují i slova právního zástupce Vettu JUDr. Michala Říhy: „O rozhodnutí víme, je ale potřeba upozornit, že Česká Lípa se stejného nároku domáhala dvakrát - jednou v soudním řízení, jednou ve správním. V mezidobí už pravomocně skončilo správní řízení, proto když nyní Nejvyšší soud věc vrátil k novému posuzování krajskému soudu, ten stejně musí soudní řízení zastavit,“ komentuje právní zástupce.

„Nejvyšší soud má totiž dánu tzv. překážku věci pravomocně rozhodnuté. Civilní soud nemůže znovu jednat o tom, co již bylo jednou projednáno a rozhodnuto. Přitom není podstatné, že ve správním řízení,“ pokračuje Michal Říha.

Krajský úřad tedy posuzoval spor na základě návrhu města Česká Lípa. „Aby nedošlo k promlčení, z procesní opatrnosti se se žalobou obracíme i na správní orgán,“ vysvětlila v květnu 2009 starostka Hana Moudrá.

„Nejvyšší soud pochybil, když si nezjistil, že věc již skončila u krajského úřadu, jinak by totiž musel řízení zastavit sám. Z tohoto důvodu jsem podal ústavní stížnost, jedná se ale jen o právně-teoretickou otázku, vliv na věc to nemá a mít nebude,“ dodal JUDr. Michal Říha.

Autor: Eva Vlastníková

1.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení