Světového věhlasu se dočkalo zejména díky šikovnosti místních sklářů. Kamenický Šenov, který je městem teprve od roku 1900, letos slaví výročí 660 let od první písemné zmínky. Podle wikipedie osadu založili Lužičtí Srbové, kteří se do lokality přistěhovali. Dali jí název Sonov. Česká zkomolenina Šenov pochází podle Janeby s Koudelou z německého slova Schönau. V překladu to znamená krásný luh.

Pyšná Krasomila

První písemná zmínka o osadě pochází z roku 1352. Původní název Sonov se během let měnil a tak si třeba v roce 1457 můžeme podle Karla Kuči přečíst o Ssonowu, v roce 1547 zase o Ssinowu.

Právě v šestnáctém století ale existovalo již několik osad podobného jména. Zřejmě kvůli přírodě, která vsi obklopovala. Tehdejší obyvatelé Kamenického Šenova se ale rozhodli, že osadu od ostatních odliší. Podle serveru krasnecesko.cz se tak k názvu začalo přidávat ještě německé slovíčko Stein, neboli kamenný.

To příchozí upozorňovalo na čedičové skály, které v okolí města leží. Za tu nejznámější, Panskou skálu, se ukrývala princezna Krasomila v pohádce Pyšná princezna před vojáky.

Nově vzniklé spojení tak v písemnostech můžeme najít již v roce 1661, kde figuruje název Steinschönau. V dobách národního obrození v 19. století se ale už běžně používal český název Kamenický Šenov. Přízvisko kamenický získal Šenov podle historické příslušnosti ke kamenickému panství.

K německému názvu Steinschönau se pak město vrátilo ještě v období 2. sv. války, od roku 1945 však město nese svůj český název Kamenický Šenov.