Páťáci ze Základní školy v Žandově měli v úterý speciální návštěvu. Do školy v malém městečku na periferii Českolipska přijela sympatická kulturní atašé americké ambasády v Česku Sherry Keneson-Hallová.

„Ve Spojených státech jsem bydlela v městečku, které mělo tři a půl tisíce obyvatel," naznačila školákům atašé, že nezná jen život ve velkých metropolích, ale také na venkově. „U nás je mnoho statků a farem. Máte tu také farmy?" ptala se.

Matka dvou synů přivezla do Žandova školákům několik map Spojených států, které budou moci využít při výuce. Lehké prozkoušení provedla sama atašé už v Žandově. Celá třída jí sborově odpověděla, když se ptala na jméno amerického prezidenta, s viceprezidentem (Joe Bidden) už ale neuspěla.

Páťáci ale paní Sherry viseli na rtech, když jim vyprávěla, že žila také v západní Africe či ve Švédsku, a také kde všude se setkala s Barackem Obamou. Žandovské školáky zaskočila ještě jednou, to když je upozornila, že škola v USA většinou trvá až do 16 hodin.

Hezky česky

Vzácná návštěva, která přijela na pozvání českolipského podnikatele a žandovského občana Ivana Bílka, ještě vyrazila s dětmi do kostela naproti škole a prohlédla si s nimi právě probíhající výtvarnou výstavu.

Kromě školy v Žandově navštívila Sherry Keneson-Hallová také studenty 3. ročníku na českolipském gymnáziu. V České Lípě si také prohlédla vodní hrad Lipý, sklepení, nádvoří hradu a také Centrum textilního tisku.

Přestože žije v Česku necelé dva roky, po celou dobu své návštěvy na Českolipsku se snažila mluvit česky. Jestli jsou všichni kulturní atašé tak sympatičtí, tak je škoda, že sem k nám nejezdí.

Možná se ale brzy vrátí právě Sherry Keneson-Hallová. Od místostarosty České Lípy Tomáše Vlčka dostala pozvánku na festival Lípa Musica. Soon in our city?