VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo maže /máslem/, ten jede. Ale do pekla

Liberec - MUDr. Kateřina Cajthamlová obhájila na přednášce v liberecké nemocnici svou pověst mediální bojovnice s obezitou.

18.10.2011
SDÍLEJ:

MUDr. Kateřina Cajthamlová.Foto: DENÍK/Grzegorz Klatka

Původně mělo jít v Krajské nemocnici v Liberci o přednášku na téma „Vše, co jste chtěli vědět o inzulínu, a báli jste se zeptat“.

O mýtech, které kolem inzulínu jako jedné z forem léčby cukrovky panují i o některých novinkách v této oblasti sice v úvodu pohovořila primářka diabetologického oddělení KNL MUDr. Jindra Vejrychová, pak se ovšem mikrofonu ujal host přednášky, obávaná bojovnice proti obezitě MUDr. Kateřina Cajthamlová.

Profesí lékařka, povahou šoumen. Genderové dohlížitelky nechť prominou. Nejprve si sice udělala reklamu na připravovanou novou řadu úspěšného pořadu, ale pak už v sobě nezapřela odbornici. A uvedená fakta byla skutečně zajímavá.

Kromě zajímavých poznatků, o něž se s vámi v následujících řádcích podělím, jsem si odnesla jeden zásadní poznatek. Totiž, kdyby paní doktorku Cajthamlovou zaměstnávaly zdravotní pojišťovny, české zdravotnictví by se možná konečně pohnulo dopředu.

Jen lék nepomůže, chtít musí i pacient

Dřív patřila cukrovka ke smrtelným chorobám. Poté, co spatřil světlo světa inzulín ( v roce 1922 byl prvním léčeným diabetikem na světě 14letý chlapec v Kanadě, díky inzulínu žil dalších 13 let. Od roku 1926 začalo vyrábět inzulín také Československo), jde o nemoc léčitelnou. Samotný lék ovšem nestačí. Chtít musí i pacient. V opačném případě se nevyhne komplikacím. Postupně slepne, znecitliví mu nohy, takže ho čeká amputace.

“Nejčastější příčinou ohrožení života diabetického pacienta je hypoglykémie. Cukrovka je situace, kdy se zvyšuje hlad po cukru, ale zároveň se ho nedostává do buněk, kde jsou potřeba. A to je v prvé řadě mozek,“ varuje lékařka před dalšími důsledky diabetu, kterými je mimo jiné i cévní mozková příhoda čili mrtvice.

Strašákem je pojišťovna

„Vezměte své zdraví do vlastních rukou. V zahraničí je to tak, že pojišťovny své pacienty kontrolují. Pokud onemocníte cukrovkou, dostanete jeden rok na to, abyste jak s pomocí léků, tak i dobré spolupráce s lékařem, dostali svou chorobu do určitých mezí. Když se tak nestane a pojišťovna si od lékaře zjistí důvody, zvýší mu pojistné. Pokud i po dalším roce lékař potvrdí, že pacient nespolupracuje, nedodržuje správnou diabetickou dietu, pojišťovna napíše laskavý dopis, v němž velmi slušně pacientovi sděluje, že další výlohy spojené s léčbou této choroby již nehradí. Garantuji vám, že kdyby to tak bylo u nás hned by přibylo lidí, kteří by o své zdraví začali pečovat!“

Co doktorka Cajthamlová, ale i další lékaři tedy považují za příklad vhodné spolupráce? Správnou životosprávu a správný pohyb. Za ten lékaři pokládají v prvé řadě chůzi. „Nejlépe s hůlkami a nejlépe na vzduchu, žádné blbé fitko,“ nebere si servítky doktorka Cajthamlová, než přejde ke svému oblíbenému tématu a tím je hubnutí.

“Diabetik by měl v prvé řadě dodržovat správnou diabetickou dietu, nikoliv redukční,“ zdůrazňuje lékařka a hned vysvětluje proč: “Primární je totiž diabetes, pak teprve nadváha. Ta však na druhou stranu diabetu velmi často předchází. Za správnou spolupráci při léčbě tohoto onemocnění považuje dodržování několika důležitých zásad:

vážit potraviny, nikoliv sebe, znát a kontrolovat si svůj tlak, měřit si hladinu cukru a měřit se v pase. Podle ní by ženy neměly mít v pase víc jak 88 centimetrů a muži 102 centimetrů. „Samozřejmě záleží na tělesné výšce a konstituci, ale neměly by tuto hranici výrazně překročit. Právě pas je totiž hlavním ukazatelem tloušťky a to i na první pohled u štíhlých lidí.

Typickým příkladem špatné diety je podle lékařky jakákoliv dieta bez pohybu, hladovění, omezení sacharidů a nepravidelné jídlo. Každý, kdo se nehýbe, nevypustí z jídelníčku klobásy, maže jak divý, má v případě genetických předpokladů cukrovku více než jistou. Zpozornět by teď měli hlavně rodiče diabetici. Genetická náchylnost k cukrovce druhého typu, pokud ji má jeden z rodičů je rovných padesát procent. „Pokud ji mají oba rodiče, pak je dispozice stoprocentní,“ varuje lékařka a přimlouvá se za děti: „Nevypěstujte u svých dětí chuť na sladké. A dávejte mu dobré, kvalitní potraviny, nikoliv pochutiny.“ A pak už si rázně a nekompromisně bere na paškál náš jídelníček.

Tradiční český řízek je omyl

„Milovníky tradiční české kuchyně bych ráda upozornila, že ji tvořily hlavně jáhly! Česká kuchyně to byly placky, ryby, vejce, houby, ale především to byla čočka, hrách, fazole. Brambory přivezl až Kolumbus. A řízek a knedlíky není žádná tradiční kuchyně! To je prosím pěkně pozůstatek rakousko uherského útlaku, rýpne si.

Taky bych ráda připomněla, že smažený řízek je celé kompletní jídlo. Je tam maso, tedy bílkovina, je tam vejce, je tam houska, tedy příloha. To samé bramborový salát. A jen šílenec si dá dvě kompletní jídla najednou“.

Když už se doktorka Cajthamlová vrátila do historie, neodpustila si otázku, co snídali naši dědečkové. A hned si sama odpověděla. „No přeci lámali si rohlík nebo chleba do kafe! To my dnes těžko můžeme dělat, když všechno mažeme. Zásadní rada proto zní: Nemazat. Sádlo si dřív dával na chleba hospodář, který celý den těžce pracoval na poli. Kde my dnes těžce pracujeme? U počítače? A mažeme, jak diví.“

V ukázce zdravého pohoštění, na které pak pozvala přítomné diabetiky dokázala, že ani takové obložené chlebíčky se nemusí mazat. A navíc, když vám spadne na kravatu cherry rajče, není to zas takový trapas, jako když si nenápadně utíráte majonézu.

Cukrovka je daň za civilizaci

„Cukrovka je civilizační nemoc. My nejenom, že mažeme, my sedíme. Pere za nás pračka, myje za nás myčka a všude jsou supermarkety, které nám podstrkují hotová a instantní jídla a tuky po celý rok.

Když nebyly ledničky, lidé neměli máslo, sádlo a maso jak přechovávat a jedli je pouze v určeném období. Husa se jedla na Martina. Vánočka jen na Vánoce a svatební koláčky jen na svatbě. A to ji tehdy měli lidé většinou jen jednou za život,“ dostala se lékařka do varu. „Víte, chodí za mnou pacienti a říkají: Paní doktorko, já bych se chtěl nebo chtěla dožít důchodu. A já se jich vždycky zeptám: A není to škoda? Chtít se dožít JENOM důchodu?!“

V závěru emotivní přednášky v liberecké nemocnici dostaly prostor dotazy přítomných. Jeden se týkal také problémů s tak zvanou těhotenskou cukrovkou. „Opět platí, pokud maminka dobře spolupracuje a má správnou léčbu, pak by miminko nemělo být ohroženo,“ uzavřela MUDr. Kateřina Cajthamlová.

Jak předcházet komplikacím spojených s cukrovkou?

NAUČTE SE ZNÁT SVOU NEMOC
Pokud nemocí trpíte, získejte o ní co nejvíce informací. Dodržujte dietu a pravidelně cvičte. Usilujte o udržení optimální váhy. Kontrolujte hladinu cukru v krvi a dodržujte pokyny lékaře pro udržení správné hladiny glykémie.

NAVŠTĚVUJTE PRAVIDELNÉ ROČNÍ A LÉKAŘSKÉ A OČNÍ PROHLÍDKY
Pomocí vyšetření byste měli předejít komplikacím , jako jsou poruchy ledvin, nervů, srdeční onemocnění a další zdravotní problémy. Oční specialista zkontroluje, zda netrpíte poškozením sítnice, šedým či zeleným zákalem.

NECHTE SE OČKOVAT
Vysoká hladina může podle odborníků oslabit vaši imunitu. Vhodné je zejména očkování proti chřipce. Nezapomeňte se každých deset let přeočkovat proti tetanu.

DBEJTE NA SVŮJ CHRUP
Cukrovka může vést k náchylnosti k infekcím dásní.

KONTROLUJTE SVÉ NOHY
Vysoká hladina krevního cukru může poškodit nervy u nohou a snížit proudění krve. Kontrolujte zejména poranění. I z malých ranek a puchýřů se mohou vyvinout vážné problémy. Pokud máte bercové vředy, které se nezačnou hojit, konzultujte problém s lékařem.

UDRŽUJTE POD KONTROLOU KREVNÍ TLAK A CHOLESTEROL
Oba mohou poškodit vaše cévy. Při kombinaci vysokého tlaku, cholesterolu a diabetu může dojít k srdečnímu infarktu, mrtvici či dalším ohrožujícím stavům.

NEKUŘTE
Kouření zvyšuje riziko diabetických komplikací, jakými jsou již zmíněný infarkt či mozková příhoda, ale také onemocnění ledvin a poškození nervů. Podle výzkumů je u kuřáků s cukrovkou třikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na infarkt.

OPATRNĚ S ALKOHOLEM
Alkohol může způsobit vysokou i nízkou hladinu cukru v krvi . Záleží na tom, kolik alkoholu vypijete a zda pouze pijete nebo i jíte. Pokud pijete alkohol, vždy s mírou a v kombinaci s jídlem. Nezapomeňte započítat kalorie alkoholu do své celkové denní dávky kalorií.

POZOR NA STRES
Pokud jste ve stresu, lehce se vám přihodí, že zapomenete na běžný režim spojený s diabetem. Hormony, které vaše tělo produkuje v souvislosti s dlouhodobým stresem, mohou bránit inzulínu pracovat správným způsobem. Abyste získali opět kontrolu, nastavte si své hranice a stanovte priority! Naučte se relaxovat a užívejte dlouhodobého spánku.

Co je vlastně cukrovka a kdo je nemocí vlastně ohrožen?

Diabetes mellitus (cukrovka) je chronické onemocnění metabolismu cukrů způsobené poruchou tvorby inzulínu ve slinivce břišní. Projevuje se zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. Glukóza je hlavním zdrojem energie pro organismus.

Po příjmu potravy se glukóza dostává do krevního oběhu, kde je buňkami využívána pro růst a jako zdroj energie. Pro tento přenos je nezbytná přítomnost inzulínu, hormonu, který vytváří slinivka břišní.

U diabetiků slinivka břišní vytváří málo nebo vůbec žádný inzulín nebo buňky patřičně nereagují na dodávaný inzulín. Dochází k hromadění cukru v krvi, je přítomný v moči a močí se vylučuje. Takto dochází ke ztrátě nejdůležitějšího zdroje energie pro buňky, ačkoliv v krvi je cukru dostatek.

Nejběžnější formou diabetu je diabetes mellitus II. typu, kterým trpí v ČR téměř 92 % všech diabetiků. Tento typ cukrovky je nejčastěji spojován se staršími nebo obézními osobami, dědičností, předchozím gestačním diabetem, nedostatkem fyzické aktivity a určitými etnickými skupinami.

V poslední době je častěji diagnostikován u mladistvých a dospívajících.

Příznaky mohou být: únava, časté močení, větší žízeň a hlad, váhový úbytek, nejasné vidění a pomalé hojení ran. Často také nejsou přítomny žádné příznaky.

Specifickou formou diabetu je takzvaná těhotenská cukrovka. „I tady platí pokud maminka dobře spolupracuje a má správnou léčbu, pak není čeho se obávat a miminko je v pořádku.

Zdroj: www.abbottdiabetescare.cz

Jaké zásady by měl dodržovat každý diabetik?

- dodržovat léčebný režim
- vážit potraviny, nikoliv sebe
- udržovat pohyb
- měřit si tlak
- měřit si cukr
- měřit se v pase (ženy by neměly přesáhnout hranici 88, muži 102 centimetrů)

Autor: Jana Švecová

18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vizualizace průtahu. Projekt by významně pomohl snížit dopravní zatížení centra města. Část obyvatel Mimoně ale záměr odmítá.

Občané Mimoně dali v referendu průtahu městem jasné NE

Politolog Jan Kubáček.

Politolog Jan Kubáček říká: „Kroužkování nakazilo i ODS“

Kolaps hráčů FBC ve třetí třetině způsobil debakl

Praha – Dvě třetiny nedělního zápasu v rámci 9. kola florbalové Tipsport Superligy drželi hráči České Lípy s jedním z dalších favoritů nejvyšší mužské soutěže nadějný výsledek.

Ruiny v Ralsku budou hlídat strážníci

Ralsko - Liberecký kraj poskytne mimořádný příspěvek na ostrahu bývalého vojenského prostoru v Ralsku. Půjde o 650 tisíc korun, které dostane město Ralsko.

Malý podvod na velké voliče, v kasínu není tvrdý hazard

Jablonec n. N. - V Jablonci se bude konat referendum o zákazu výherních automatů. Podle zastupitele Jakuba Macka herna s živou obsluhou není nebezpečná. Lidé ale podepisovali často v dobré víře, že se petice týká i kasín.

Vítězný lídr hnutí ANO Jiří Bláha pro Deník: Postavím novou nemocnici

Liberec - V sobotu večer se v jídelně „u Bláhy“ bouchalo šampaňské. Ve volebním štábu hnutí ANO měli co oslavovat. Jejich lídra, libereckého podnikatele Jiřího Bláhu, „vykroužkovalo“ 4 950 obyvatel kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT