„Od rána tu běhali chlapi s pilou. Na moji otázku, co tam dělají, mi odpověděli, že jdou porazit uschlé břízy,“ popisuje očitá svědkyně, která nechce zveřejnit své jméno, ale Deník jej zná. „Jenže uschlá byla jen jedna,“ zlobí se žena.

Ta nelenila a začala se zajímat o to, zda mají muži povolení a kdo jej vydal. „Z traťového okrsku v České Lípě přišla odpověď, že drážní ekolog. Pozemky spadají pod Správu železničních drah a cest,“ upřesňuje mladá žena. „V létě tady vichřice poničila dvě lípy. Báli jsme se, že by mohly někoho zranit i tyhle dvě suché břízy a požádali jsme o jejich pokácení,“ bránil se jeden z dřevorubců Oldřich Ulrich, který obývá byt v nádražní budově.

Na místo činu dorazila i policejní hlídka ze Žandova a starostka Stvolínek Jana Kušneriková. Muži zákona požadovali po kácejících povolení, které jim předložili.

„Správa železničních drah a cest nám dovolila stromy pokácet na vlastní náklady a za to si smíme vzít dřevo na otop,“ vysvětloval jim František Černý.
To, že jedna bříza byla úplně suchá, potvrzuje i starostka Stvolínek Jana Kušneriková: „V době našeho příjezdu byl ale druhý pokácený strom už v podstatě uklizený v kůlně, proto nemohu jeho stav posoudit,“ pokračuje, že jí osobně je líto každého stromu, který se porazí.

Zprávu neobdrželi

„Na druhou stranu, kdyby uschlá větev někoho zranila, budeme čelit dotazům, proč se s tím nic nedělalo. Je to dvojsečné,“ míní starostka a připomíná smutný případ z letošního léta, kdy při vichřici ulomená větev smrtelně zranila čtrnáctiletého chlapce v Malém Boru. Ta zároveň dodala, že SŽDC jim zasílá každým rokem oznámení o kácení náletových dřevin z důvodu bezpečnosti. Zprávu o odstranění dvou bříz ale neobdrželi.

„Pondělní kácení bylo uskutečněno jako havarijní a se souhlasem liberecké Správy dopravní cesty,“ objasňuje Jiří Šťastný, tiskový mluvčí SŽDC. „Ze zákona jsme povinni skutečnost do patnácti dnů ohlásit na příslušný orgán ochrany přírody. Svou povinnost splníme v nejbližší době, abychom dodrželi předepsanou lhůtu.“

Místní drvoštěpové si při kácení jednoho ze stromů počínali tak nešťastně, že padající kmen urazil celou špičku smrku stojícího v bezprostřední blízkosti. „Je to hanebnost,“ komentuje žena. Počínáním dřevorubců se bude zabývat policie. Po vyhodnocení důkazních materiálů bude rozhodnuto, zda byl porušen zákon či nikoliv.