Ví o něm málokdo. Svojkovský vodopád ukrytý v Dlouhé rokli mezi Svojkovem a obcí Šidlov je však oblíbené místo tzv. kešerů, hráčů celosvětové hry Geocaching. Nadšenci, kteří pomocí navigačního systému GPS hledají ukryté schránky neboli „kešky", spojili na Českolipsku síly a snaží se okolí Svojkovského vodopádu zvelebit.

Kudy tam?Svojkovský vodopád se nachází v Dlouhé rokli jižně od silnice 268 mezi Svojkovem a Zákupy. Od křižovatky se silnicí do obce Svitava je vidět malý rybníček. Kolem něho vede cesta z kopce k louce. Přes ní se vydáte vlevo k rokli a jste na místě. Potok není značený na žádné mapě, teče ze zmíněného rybníčku do rybníku Ptáčník v Malém Boru.

„V rámci Geocachingu se po celé republice pořádají různé akce, jednou z nich jsou i tzv. CITO eventy, starší generace by to s trochou nostalgie nazvala brigádami. Vždy jde o nápad, jak a kde pomoci. Na webových stránkách geocaching.com se taková akce dá ve známost a je pak zcela náhodné, kdo se zúčastní," vysvětluje František Hanykýř z Bukovan, který Geocachingu společně s manželkou propadl před několika lety. Je také jedním z těch, kteří pravidelně vyráží na úklid ke Svojkovskému vodopádu. „Do nedávna ani drtivá většina místních lidí nevěděla, jak krásné místo mají doslova za humny," říká.

S obnovou okolí vodopádu začala skupinka nadšenců před třemi lety. Stala se z toho tradice a vzájemná spolupráce obce Svojkov s tou „kešerskou" umožnila tomuto koutu přírody zazářit. „Odvezlo se několik valníků odpadu, vytvořilo se přírodní schodiště a udělala se drenáž stráně nad vodopádem. Uklidili jsme a pročistili celé údolí pod vodopádem," vyjmenovává Hanykýř. Poslední úklid proběhl minulý víkend a zapojilo se do něj téměř čtyřicet lidí z Českolipska, ale i Chrastavy, Osečné, Liberce, Ústí nad Labem nebo Mnichova Hradiště.

Další akci plánují kešeři příští rok na jaře. Pokud se podaří zajistit techniku od Lesů ČR, je možné, že budou další úpravy naplánovány už na září. „Pod vodopádem totiž vznikla v 60. letech minulého století skládka, kterou se snažíme postupně likvidovat. Vše je pohřbeno pod spoustou hlíny a ručně je to hrozná dřina a jde to pomalu. Okolí vodopádu a přístup k němu se nám už podařilo celkem pěkně upravit," dodává František Hanykýř.

ZajímavostiVodopád má pozoruhodnou morfologii, překonává tři převisy, přičemž každý nižší je trochu vysunutý ven, takže vodopád jako celek není převislý. Nad vodopádem jsou pozůstatky zdiva snad hráze nebo spíše můstku. Kvádry z něj jsou spolu s dalšími balvany napadané pod vodopádem, téměř zasypaly spodní převis a zároveň snižují výšku vodopádu. V letních měsících zcela vysychá. Nejkrásnější je na jaře a v zimě, kdy zamrzá a stává se z něho ledopád. Zdroj: www.vodopady.info

Téměř utajené místo v posledních letech ožívá i díky nadšencům do hledání kešek.

Téměř utajené místo v posledních letech ožívá i díky nadšencům do hledání kešek.