Že by si jeden z prvních, dodnes fungujících kulturních stánků na Českolipsku zasloužil nový kabát, si opravdu nelze nevšimnout. Opadaná a posprejovaná fasáda na městském kině v Novém Boru už ale brzy zmizí. Radní rozhodli o investici za necelých 400 tisíc korun, a kino tak po téměř třiceti letech dostane novou podobu. A to nejen zvenčí. Po novém sociálním zařízení se návštěvníci dočkají i kavárny.

OBNOVU DOKONČÍ V PŘÍŠTÍM ROCE

Práce na opravě vnější stěny budovy se rozběhnou v nejbližších dnech. Křiklavé barvy současné fasády nahradí odstíny bílé a černé kávy. „Kvůli omezeným finančním prostředkům musíme téměř sto let starou budovu kina rekonstruovat postupně. Nyní tak opravíme fasádu na dvou stěnách budovy, a to ve směru do Smetanovy ulice a u bočního vchodu do parku. Zbývající dvě strany přijdou na řadu příští rok,“ vysvětluje starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Kino v Novém Boru. Pohled zvenku.

Příští rok by se měla dočkat opravy i téměř deset let nefunkční kašna u bočního vchodu kina. „Připravujeme opravu přívodu a odvodu vody a elektřiny a rekonstrukci šachty. V minulosti totiž byla kamenná koule u kašny polepená skleněnou mozaikou. Při polepu ale došlo k ucpání přívodu vody a odstranil se nerezový díl, v němž byly trysky,“ vysvětluje vedoucí odboru správy majetku na novoborské radnici Jitka Capouchová s tím, že kašna se vrátí do původní podoby. „Koule už se mozaikou nepolepí, zůstane čistý kámen,“ doplňuje Capouchová.

Změnou prochází také interiér kina. Návštěvníkům již slouží nové sociální zařízení, které nechalo město zrekonstruovat. Na místě šatny ve foyer u hlavního chodu navíc vzniká kavárna.

„Nejenže tu budou moci návštěvníci posedět jak před promítáním, tak i po něm, ale měla by i rodičům zpříjemnit čekání na děti, kteří jinak posedávají ve foyer nebo postávají venku. Lidé si také budou moci na sál vzít třeba kávu nebo drobné občerstvení,“ říká jednatelka Kultury Nový Bor Ilona Rejholcová. Investice do vyššího komfortu pro návštěvníky vyjde na zhruba 200 tisíc korun a městská společnost ji pokryje z úspor z minulých let.

Kino funguje v Novém Boru od roku 1926. Podle projektu architekta Rudolfa Bicana z Drážďan, rodáka z nedaleké Stráže pod Ralskem, ho vystavěla místní firma v rekordním čase, za jedenáct měsíců. Kompletní rekonstrukcí naposledy prošlo po rozsáhlém požáru v červnu roku 1981, který zničil prakticky celou budovu.

Znovuotevření proběhlo v dubnu 1989. Do současné doby byl v kině čtyřikrát vylepšen zvukový systém, před téměř osmi lety prošlo digitalizací a i přes nástup multiplexů si udrželo slušnou návštěvnost, kolem 15 000 diváků ročně. „Novoborské kino je v celé republice známé svými slavnostními premiérami, pokaždé se sem velmi těšíme,“ řekl před časem režisér Zdeněk Troška.