Pro policii však případ neskončil. „To, kde se fenka od čtvrtého prosince do nedělního večera zdržovala, policisty i nadále zajímá. Ten, kdo ji ze zahrady rodinného domu v Novém Boru odvedl, se dopustil přečinu krádeže, a proto po něm policisté i nadále pátrají," řekla Deníku policejní mluvčí Ivana Baláková.

Fenku neznámý pachatel ve středu odpoledne vylákal ze zahrady rodinného domu ve Sklářské ulici. Využil k tomu její přátelské povahy. Ve chvíli, kdy ji majitelka začala hledat, všimla si, že je branka zahrady otevřená. Jeden svědek pak viděl Kiru ve společnosti jakéhosi mladíka, který ji odváděl směrem k vlakovému nádraží v Novém Boru.

Díky za pomoc

Pro majitele osmnáctiměsíční Kiry je však už po všem. „Pro nás to skončilo. Děkujeme všem za pomoc při hledání," vzkazuje nejen čtenářům Deníku šťastný majitel. Při pátrání po milované fence obrazil takřka celé Novoborsko. „Manušice, Sloup, Skalice…," vyjmenovává místa, kam ho při pátrání zavedly tipy známých i neznámých pomocníků. Kiru nakonec našel uvázanou na okraji Nového Boru.

Anonymnímu telefonátu, který ho v neděli večer ke Kiře dovedl, přitom příliš nevěřil. „Zkoušeli jsme ale všechno. Tonoucí se stébla chytá," řekl majitel, podle kterého se zloděj nejspíš zalekl medializace případu. Prosba o pomoc při hledání fenky se rychle šířila především po sociálních sítích.

A Kira? Ta si z nechtěného dobrodružství odnesla snad jen blechy. Podle majitele jí totiž zřejmě nic, kromě páníčků, nechybělo. „Byla krmená, nic jí nebylo. Ještě včera jsme ale šli k veterináři na odblešení," uzavřel spokojený majitel.

Na Českolipsku se však objevují další podivné případy zmizení psů. Jedním z nich je krásný zlatý retrívr, slyšící na jméno Jim, jenž zmizel beze stopy z Bohatic u Zákup.

Ukradli je, myslí si v útulku

Podle Jana Vávry, provozovatele psího útulku v České Lípě – Dobranově, jde v posledních dnech o podezřele vysoký počet „pohřešovaných" psů. „Za poslední týden se ztratili dva vlčáci v Horní Libchavě, předevčírem v České Lípě zmizel yorkšír a naposledy zlatý retrívr v Bohaticích," vyjmenovává provozovatel útulku.

O psech v pátrání má přehled, protože jejich majitelé si v útulku ověřují, jestli sem jejich čtyřnohého kamaráda někdo neodvezl a nechávají tu na sebe kontakt.

Podle Vávry jsou okolnosti zmizení psů podivné. „Bohatický zlatý retrívr byl kastrovaný, neměl důvod utéct a nikdy to nedělal, spíše se rád válel," přemítá Vávra. „U yorkšíra z České Lípy věřím tomu, že ho někdo ukradl. Je to módní plemeno a před Vánocemi se často množí jejich krádeže s tím, že se například prodávají dál jako dárky."

Dávejte si pozor, varuje žena

Také majitelka bohatického Jima, který se rychle uměl stát oblíbencem každého, s kým se setkal, je přesvědčená, že pes nezmizel „jen tak". „Nebyl to žádný tulák. Pořád ho hledáme, ale hlavně bych chtěla upozornit majitele psů, aby si na své miláčky dávali pozor. Něco divného se tu děje," tvrdí majitelka.

Lidé z okruhu chovatelů psů na Českolipsku tvrdí, že se na okrese rozmáhá odchytávaní psů jako gastronomické pochoutky. Oficiálně pod svým jménem ale nikdo o svých zkušenostech mluvit nechce, pouze „mimo záznam".

„Korea, Vietnam, ale i Mongolsko. Pro přistěhovalce z těchto zemí jsou psi velmi dobrou součástí jídelníčku. Objevuje se to už i tady," tvrdí zdroj, který přislíbil vyjádření jen v případě anonymity.

„Představy lidí, že psy odchytávají Romové nebo bezdomovci, jsou mylné. Pro ani jednu z těchto skupin to nemá hlubší smysl a je to pro ně příliš práce. Pro asijské cizince je to ale sváteční lahůdka, něco jako pro nás vánoční kapr nebo pro Američany krocan. Ovšem také je nesmysl, že by se psí maso vařilo v čínských nebo vietnamských restauracích a fast foodech. Tak cenné maso by obyčejným bělochům nikdy nedali."

Doba honů

Zmizení psů ale může mít pořád ještě i prozaické vysvětlení, nemusí jít hned nutně o sváteční večeři. Zejména u vesnických pohřešovaných psů mohly totiž při jejich zmizení sehrát roli také neúmyslné okolnosti. „Je doba honů, mohlo je to vyplašit. Ve městech v tomto čase zase mají na chování psů vliv petardy a rachejtle," upozornil Jan Vávra.

Státní policie zvýšený počet čtyřnohých pohřešovaných nezaznamenala, ale dál se zabývá případem z Nového Boru. „Trestný čin se stal. To, že si to někdo rozmyslel a psa anonymně vrátil, to může být hezká polehčující okolnost,  ale my to musíme dotáhnout do konce," dodala Ivana Baláková, mluvčí policie v České Lípě.