Desítky lidí si nenechaly ujít pondělní návštěvu prezidentského páru v Zákupech. Na uvítanou Václava Klause a jeho choť Livii pohostili místní baráčníci chlebem a solí. „Jsem rád, že jsem na tři dny odjel z Prahy a nikdo za mnou čtyřikrát denně neběhá s informacemi z vlády. Doufám, že se během mé nepřítomnosti situace vyřeší. Jsem proti novým volbám. Lidé rozdali politikům hlasy a nyní je na nich, jak je zužitkují,“ prohlásil hned v úvodu Václav Klaus.

Ten se po svém komentáři k současné politické situaci obratem vrátil do Zákup. „Neděje se nic, je jaro, sluníčko svítí a já jsem zde,“ řekl Klaus a dal najevo, že nastal čas na otázky veřejnosti. „Hrajete ještě basketbal,“ byla ta první z úst místního mladíka. Klaus s úsměvem přiznal, že maximálně několikrát do roka, když přijme pozvání na otevření sportovní haly.

Ve stručnosti se vyjádřil k dotazu, co se stalo se ztraceným českým pokladem, kdy se v minulosti do republiky vrátila jen jeho část. „Varuji proti snům o zlatém pokladu jako spásy pro naši ekonomiku. Ani kus zlata by nestačil na vyřešení škod po loňských povodních v Libereckém kraji,“ nezapřel své původní povolání ekonoma Klaus.

„Jsme tranzitní země, nejsou peníze na silnice, místo úrodných polí máme průmyslové zóny. Obyčejní lidé musí skládat zkoušky, aby je přijali do zaměstnání. Jaké mají vzdělání politici, proč ve vládě nesedí odborníci,“ nastolila vážnější téma jedna z místních žen.

Nemáme se špatně

„Nemám ráda, když se říká, že je vše špatně. Když se nám něco nelíbí a nic neuděláme, nic se nezmění. Jestliže chceme změnu, musíme jít do politiky,“ odpověděla Livia Klausová. Odlehčení přinesla otázka desetileté Anežky. Tu zajímalo, kdo byl mezi spoustou lidí, které hlava státu denně potkává, pro něj tím nejzajímavějším. „Livia mi napovídá, že ona,“ nahrál školačce Klaus.

Po setkání s veřejností pod širým nebem následovala oficiální část návštěvy na zákupské radnici, kde proběhlo setkání s místními zastupiteli, zástupci hasičů a podnikatelů.

Klaus se zapsal do pamětní knihy města a převzal dárky. Mimo jiné lampiony se svojí podobiznou od zdejšího výrobce karnevalových masek Zdeňka Rydygra. Po večerech může na hradě popíjet dvakrát přepálenou jahodovici, kterou mu věnoval starosta Radek Lípa. „Je zdravá,“ pochvaloval si Klaus po jejím ochutnání.

Prezident republiky Václav Klaus s manželkou Livií v pondělí zahájil třídenní návštěvu v Libereckém kraji. Prezident přijíždí na pozvání libereckého hejtmana Stanislava Eichlera (ČSSD) a krajských radních. Do Libereckého kraje Václav Klaus na oficiální návštěvu přijíždí potřetí.

V pondělí dopoledne se prezident v Liberci setkal se zástupci Libereckého kraje. Poté se přesunul do Jablonného v Podještědí, kde si prohlédl baziliku svatého Vavřince a svaté Zdislavy a setkal se s místními občany. Mimo Zákup navštívil také Osečnou či Český Dub.

Mezitím v Praze čekají na rozhodnutí prezidenta vládní špičky. Hlava státu má u sebe už týden dva návrhy na odvolání ministrů za Věci veřejné a jednu demisi. Klaus zatím otálí s jejich přijetím, chce vědět, co bude s vládou Petra Nečase (ODS) dál.

Klaus ochutná chléb se škvarky nebo moravského vrabce

Labužníci, pozor! Následující řádky ve vás mohou vyvolat kručení břicha. Tomu se nelze ubránit při studiu programu prezidentské návštěvy v Libereckém kraji. Je nabitá gastronomickými lahůdkami, nad nimiž by neohrnul nos ani kuchařský „kat“ Zdeněk Pohlreich. Zároveň v nich najdete prostá jídla, která jsou na jídelníčku každé české restaurace.

„Při výběru jídel nebyl prezident vůbec náročný, spokojil se s tím, co bylo v naší stálé nabídce,“ řekl Deníku Marek Macháček, ředitel Hospody Domov, kde dnes Václav Klaus s chotí povečeří. Jako hlavní chod zde prezident ochutná marinovanou vepřovou krkovici v hrubozrnné hořčici s lehkým bramborovým salátem.

„Jako předkrm bude podáváno vepřové sádlo se škvarky a konfitovaná drůbeží játra v sádle, podávaná s domácím chlebem,“ podotkl Macháček. Dát si stejné menu jako prezident tak může kdokoliv, kdo do Domova zavítá.

Na Ranči Malevil v Heřmanicích, kde před 10 lety ještě jako premiér země Václav Klaus obědval, vsadil včera prezidentský pár na klasičtější oběd. Lososovou růži s bylinkovou bagetkou vystřídalo jako hlavní chod kachní prsíčko na rozmarýnu se šťouchanými brambory. Podle provozní vedoucí Pavlíny Rejzkové pak osobně poděkoval všem lidem, kteří se na přípravě pokrmu podíleli.

Úterní poledne stráví Václav Klaus v jabloneckém Hotelu Břízky. Již dvakrát zde jedl, takže třetí návštěva nevyvedla hotelový personál z rovnováhy.
„Jako předkrm si objednal paštiku z husích jater a brusinkovou omáčkou, polévku hovězí vývar a jako hlavní chod krůtí roládu zapečenou s parmskou šunkou, parmezánem a bramborovými rösty,“ prozradil ředitel hotelu Josef Vorel.

Jídla, která prezidentský pár při své návštěvě v Libereckém kraji zkonzumoval, navrhli pracovníci krajského úřadu hradní kanceláři. Ta se k jejich složení a podobě vyjadřovala. Jak Deník zjistil, povětšinou žádné výhrady k jídlům neměla. Jídla šla na účet krajského úřadu, na jehož pozvání prezident přijel. (lan)