VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klienty získávali podvodem

Česká Lípa – Nová zdravotní pojišťovna Média lákala do svých řad klienty, ale ne právě čestným způsobem. Někteří se domnívali, že podepisují anketní lístek, zatímco spolupracovníci pojišťovny jim dali formulář k přeregistraci.

28.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Své zkušenosti Deníku popsala Sylva z České Lípy (nepřála si zveřejnit své plné jméno, ale redakce jej zná). Začalo to nenápadně, když slečna v kostýmku zazvonila u dveří bytu s tím, že sbírají data a mapují trh zdravotních pojišťoven a požádala Sylvu o chvilku na vyplnění dotazníku. Padaly otázky, jak je spokojená se svou zdravotní pojišťovnou, jestli neuvažuje o změně a mezi jinými si prý pro úplnost vyžádala pár osobních údajů.

Dotazy byly za chvilku zodpovězeny a slečna požádala o podepsání „anketního listu“, prý aby jí nadřízení věřili, že skutečně osoby navštívila. Sylva v dobré víře, že podepisuje anketu, podepsala a vše pustila z hlavy. V říjnu loňského roku tak nevědomky podepsala přeregistraci k nově vzniklé zdravotní pojišťovně Média, která ale ke konci března tohoto roku zanikla.

„Během prvního čtvrtletí tohoto roku jsem několikrát navštívila lékaře, ten posléze telefonoval, že má problémy s platbou od mé pojišťovny,“ vzpomíná Sylva. Takto zjistila, že už není klientem zdravotní pojišťovny, u které byla přihlášená několik let.

To ale od podpisu uplynulo půl roku. Dopisy od pojišťovny Média za poslední týdny ani nečetla, protože je vzhledem k informacím od slečny s „anketou“ považovala za propagační korespondenci. Po telefonátu s lékařem dopisy dohledala a nestačila se divit.

Nedostatečná kontrola

„Byla jsem hodně rozčílená, že si někdo vůbec dovolí vás balamutit tím, že vyplňujete anketu a bezostyšně vás přitom přehlásí k jiné pojišťovně. Když jsem před lety měnila zdravotní pojišťovnu, telefonicky si ověřovali, zda jsem se skutečně přeregistrovala,“ posteskla si Sylva.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň upřesnil, že telefonické ověřování přeregistrace není běžnou praxí pojišťoven. Tento postup užívají v případě, že vzniknou oprávněné pochybnosti o informovaném souhlasu pojištěnce s přeregistrací.

„Pokud je mi známo, běžně kontaktovala nové pojištěnce například Zdravotní pojišťovna Média po zjištění neetického jednání některých svých externích spolupracovníků,“ doplnil Vlastimil Sršeň. V tomto případě se tak ke škodě paní Sylvy nestalo. „Neseriozního jednání s pojištěnci se zpravidla nedopouštějí pracovníci zdravotní pojišťovny, ale osoby najaté firmou, se kterou zdravotní pojišťovna uzavřela smlouvu o náboru pojištěnců,“ poznamenal Sršeň.

„Ministerstvo zdravotnictví není nadřízeným orgánem zdravotních pojišťoven a v případě zjištění nedostatků nemá žádné oprávnění k postihu dotčené zdravotní pojišťovny. Může však vyžadovat, aby zdravotní pojišťovna ve stanovené lhůtě zjednala nápravu, což se v několika případech také stalo.“

Pravdou zůstává, že by si měl každý pečlivě prostudovat text, který podepisuje a ověřit si všechny sdělené informace, včetně totožnosti tazatele. Pozdě bylo na jakékoliv kroky k návratu k původní zdravotní pojišťovně.

Platili jiné pojišťovně

„Pokud se pojištěnec rozhodne ustoupit od svého rozhodnutí změnit zdravotní pojišťovnu, musí o tom učinit oznámení nové zdravotní pojišťovně ještě v rámci kalendářního čtvrtletí, ve kterém přeregistraci k této pojišťovně podepsal. Ta nabude účinnosti k prvnímu dni nového kalendářního čtvrtletí, proto je její stornování možné pouze před tímto termínem,“ upřesnil Vlastimil Sršeň.

Pozdější návrat k původní zdravotní pojišťovně je možný po uplynutí dvanácti měsíců od poslední přeregistrace. Výjimečně lze změnit zdravotní pojišťovnu i v době kratší, ale v případě zrušení zdravotní pojišťovny sloučením s jinou přecházejí všichni pojištěnci ke zdravotní pojišťovně, s níž se zrušovaná zdravotní pojišťovna slučuje, v tomto případě se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

Nad Sylvou visel stále Damoklův meč v podobě plateb, které neputovaly na účet nové zdravotní pojišťovny. Ke svému zděšení zjistila, že zaměstnavatel sice stále posílal měsíčně platby na účet pojišťovny, ale původní, kde už byla pojišťovnou Média odhlášená. Zákon ukládá povinnost oznámit zaměstnavateli změnu zdravotní pojišťovny pouze pojištěnci, nikoli zdravotní pojišťovně.

Těžko nahlásíte změnu, když o ní nevíte. Kvůli neserióznímu jednání náborářky pojištěnců, tak mohla situace znamenat pro Sylvu i hotovostní platbu za lékařské ošetření také proto, že netušila, zdali mají lékaři s novou pojišťovnou uzavřenu smlouvu.

Vzali na sebe závazky

„V případě, že jsou zjištěny nesrovnalosti v platbách pojistného, zdravotní pojišťovna samozřejmě situaci řeší kontaktováním pojištěnce, případně i jeho zaměstnavatele, pokud jí je znám,“ upozornil mluvčí ministerstva zdravotnictví.

„Pokud by zaměstnavatel z jakéhokoli důvodu neodváděl za svého zaměstnance pojistné, nemůže dojít k situaci, kdy by osoba přehlášená nekorektně k jiné zdravotní pojišťovně nebyla pojištěna, protože její účast v systému veřejného zdravotního pojištění vyplývá ze zákona a na základě nejasností vzniklých při jejím přehlášení k jiné zdravotní pojišťovně nemůže zaniknout.“

Jinými slovy, jsou-li platby pojistného zasílány na účet nesprávné zdravotní pojišťovny, stává se dlužníkem zaměstnavatel, nikoli zaměstnanec. Pro Sylvu to nakonec dopadlo dobře a informace mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřího Roda jsou také zprávou optimistickou: „Sloučením Zdravotní pojišťovny Média se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou přecházejí na VZP veškerá práva a závazky zaniklé pojišťovny Média.“

„Na Českolipsku se od Zdravotní pojišťovny Média vrátilo zpět k České průmyslové zdravotní pojišťovně necelých třicet pojištěnců, drtivá většina z nich již k prvnímu lednu tohoto roku,“ prozradila mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Tomáš Mařas

28.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Projekt Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme další školáky ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

DOMINANTA krajiny kolem České Lípy kopec Špičák s rozhlednou, která je zatím pro návštěvníky zavřená.
2

Čí bude rozhledna na Špičáku? Majitel ji nabídl městu ke koupi

Nový Bor dál sní o vítězství. Nestačil na Velvary

Nový Bor - Novoborští fotbalisté hostili silný tým Velvar, který se v případě výhry mohl dostat do čela divizní tabulky.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení