Loni se uskutečnil v krajském městě projekt Státního zdravotního ústavu s názvem Klíšťata ve městě. V rámci něj proběhl sběr klíšťat v okolí Lesního koupaliště zaměřený na sledování sledování borrelií i výskyt minoritních patogenů. V Liberci bylo infikováno 31 % klíšťat borreliemi a celkově i s dalšími bakteriálními patogeny, které způsobují onemocnění člověka, bylo infikováno 54 % klíšťat.

„Z výsledků nám vyplývá, že každé druhé klíště je infekční a každé třetí nás může nakazit lymeskou boreliózou, což rozhodně není příznivý výsledek. Je pro nás také překvapením, že Liberec patří mezi města s velmi vysokým výskytem klíšťat spolu s Českými Budějovicemi, Ústím nad Labem, Prahou, Hradcem Králové i Pardubicemi,“ sdělila ředitelka oboru protiepidemického Krajské hygienické stanice Libereckého kraje (KHS LK) Monika Hausenblasová.

Proti onemocnění klíšťovou encefalitidou existuje očkování, které se doporučuje lidem starším 60 let a všem těm, kteří často chodí do přírody jako pejskaři, myslivci, chalupáři či turisté. Očkovat je možné děti od 1 roku věku a nejvhodněji na konci zimy, tedy před začátkem aktivity klíšťat.

Zatímco krajská hygiena nemá nahlášený zatím žádný případ klíšťové encefalitidy, tak eviduje už 13 případů lymeské boreliózy. „Pět z nich bylo evidováno v lednu a po čtyřech případech v měsících únor a březen. Nejvíce, tedy 6 případů bylo zaznamenáno v okrese Česká Lípa, 4 v okrese Jablonec nad Nisou, 2 v okrese Jablonec a 1 v Semilech. Doporučujeme již nyní býti opatrnými a obezřetnými, pokud jde o prevenci nákaz, která klíšťata přenášejí,“ zdůraznila Hausenblasová.

Ilustrační foto
Nezaměstnanost v kraji zůstává nad čtyřmi procenty. Chybí svářeči i policisté

Všechna tři vývojová stadia – larva, nymfa i dospělý jedinec – jsou infekční. Při prohlídce těla je potřeba dát pozor na nymfy klíšťat, které jsou velmi malé a snadno se přehlédnou. Klíšťata po těle putují a trvá jim delší dobu, než se zakousnou, je proto dobré prohlídku těla druhý den zopakovat. Přisáté klíště je třeba odstranit co nejdříve, abychom snížili možnost přenosu nákazy.

„Před manipulací s klíštětem místo dezinfikujeme nejlépe prostředkem na bázi jodu, klíště jemně nejlépe za pomocí pinzety vyvikláme a poté znovu dezinfikujeme. Klíště nikdy nemačkáme a nemanipulujme s ním holýma rukama,“ informovala mluvčí KHS LK Zuzana Balašová.

Po přisátí klíštěte je vhodné se nejméně deset dní sledovat a při podezření na infekci, která se projevuje u klíšťové encefalitidy v prvním stadiu podobně jako chřipka tedy teplotou, bolestí hlavy nebo u lymeské boreliózy červenou skvrnou s blednoucím středem na kůži v místě přisátí klíštěte, ihned vyhledat lékaře. „Klinické příznaky se ovšem mohou lišit, nemusí byt vždy přítomny tyto tzv. typické,“ dodala.

Podívejte se: Tropická krása v srdci Libereckého kraje. Motýlí dům otevřel

Zdroj: Miloslava Kroužková