Velkou oslavu u příležitosti 15 let vzniku florbalu v České Lípě plánuje na druhou polovinu května místní klub FBC. Ten se v roce 2005 stal společným pokračovatelem dvou původních oddílů Radiáci a Líný F.Š.I. a během několika let je z něj nyní významná sportovní organizace na Českolipsku. S devatenácti týmy patří do první pětky největších florbalových klubů v ČR.

Jeho funkcionáři a členové chtějí letos navázat na podobnou akci, kterou před dvěma lety uspořádali na zimním stadionu v maratonu. Ten vyvrcholil exhibičním zápasem mezi výběrem Štěpána Slaného a České televize v čele s legendárním Dominikem Haškem. Přes šest set diváků mohlo tehdy vidět sporťáky Roberta Zárubu, Ondřeje Zamazala nebo českého reprezentanta Milana Garčara.

Také letos, již od rána, poběží „Den s florbalem", o který se budou starat společně s FBC jeho partnerské florbalové školy ZŠ Partyzánská, ZŠ Mimoň Pod Ralskem, ZŠ Kamenický Šenov a SPOSŠ.

Lípa versus nároďák

„Máme připraveno mnoho soutěží, jež jsou samozřejmě přístupné všem dětem a zájemcům o florbal. Akce by se mělo zúčastnit téměř 700 dětí," přibližuje Štěpán Slaný, manažer FBC Česká Lípa a jeden z hlavních tahounů klubu. Podle jeho slov chybět nebude ani exhibiční zápas redaktorů České televize proti českolipskému výběru.

Celá akce pak vyvrcholí opravdovým florbalovým svátkem. Výzvu prvoligového mužstva totiž přijal český národní tým, který se má v České Lípě ukázat v kompletním složení!

„Dohoda s nároďákem byla vcelku jednoduchá. Zavolal jsem trenérovi, jehož naše myšlenka nadchla. Myslím, že to bude skvělé, vždyť naši kluci budou mít možnost zahrát si proti tomu nejlepšímu, co v České republice je. Já se tohoto zápasu nezúčastním, protože po zranění a operaci kolena rehabilituji. O to víc se tedy budu věnovat organizaci," dodal Slaný.

Velký turnaj na závěr

Květnové oslavy florbalu v České Lípě uzavře již tradiční turnaj Salming Floorball Games. Českou Lípu zaplaví 80 florbalových týmů, které si to na šesti halách rozdají o neoficiálního mistra ČR v malém florbale.

„Před lety jsme plánovali, jak pomoci zviditelnění florbalu v České Lípě. Tak nás napadla myšlenka, že z nevýhody uděláme výhodu a díky absenci velké haly uspořádáme netradiční klání pro tři hráče v poli," hledá začátky vzniku turnaje jeden z organizátorů Filip Knapčík.

Tento turnaj se rychle rozrostl, letos bude připraveno šest hřišť a na své si mohou přijít i provozovatelé ubytovacích kapacit a restaurací: do Lípy se chystá 500 florbalistů.

„Je skvělé, když vidíte, jak po Lípě chodí skupiny lidí s hokejkami, kterým se v našem městě moc líbí. Teď si jen přejeme, aby vyšlo i počasí," zdůrazňuje Knapčík.

Jak už Českolipský deník informoval, v rámci Floorball Games se uskuteční také oficiální mistrovství České republiky ve tvrdosti střelby (Speedshooting). V minulém roce český rekord atakoval hranici 200 km/hodinu, jen o jeden kilometr méně byl horší českolipský kapitán Lukáš Mlejnek.