Prudký rozmach, který přinesla do České Lípy před 150 lety železnice, si místní vážený rod Altschulů užíval jen do 30. let 20. století. Druhou světovou válku kvůli židovskému původu nikdo z místní větve nepřežil. Jediným přeživším byl advokát Erich Weiss, který se do rodiny během války přiženil.

Krom značného podílu na rozvoji města, zanechala tato průmyslnická rodina v České Lípě také honosné rodinné sídlo na Děčínské ulici.

Rozsáhlý objekt byl v minulosti také dlouhodobě známý jako Dům pionýrů, dnes nese po současném majiteli název Villa Hrdlička. Aby připomněl pohnuté osudy původních majitelů a poukázal na nezpochybnitelnou zajímavost samotné vily, nechal nyní Martin Hrdlička vydat obsáhlou knihu, pojatou podobně detailně a honosně, jako když před šesti lety konečně došlo na rozsáhlou rekonstrukci domu č. p. 361.

NADCHLA HO

Když Martin Hrdlička secesní vilu kupoval, stavební detaily ho příliš nezajímaly, natož historie původních majitelů. Objekt byl v havarijním stavu a bylo tedy potřeba rychle začít s rozsáhlou opravou. „Jak jsme začali některé věci v domě odkrývat, tak nás to vtáhlo do dění,“ říká Martin Hrdlička. Dům se tak podařilo dostat do současné reprezentativní a historicky věrné podoby.

Nyní se ve vile nachází sídlo Hrdličkovy firmy a také takzvané Kulturní a vzdělávací centrum. Kromě různých seminářů využívá citlivě rekonstruované prostory Hospodářská komora a při výjimečných příležitostech i město Česká Lípa.

SEHRANÉ TRIO

Realizace knihy Villa Hrdlička se ujali stejní lidé, jako u vloni vydané sondy do hlubin českolipského undergroundu, známé jako Českolipská satisfakce. Autor textů a historik Tomáš Cidlina, vydavatel Rudolf Živec a grafik Pavel Kraus na 144 stranách odkrývají nejen dějinné souvislosti, například zánik Židovstva v České Lípě, ale také „nahlíží pod omítku“ v samostatné části věnované architektuře domu.

Vše pak doplňuje bohatý grafický obsah knihy, poskládaný mimo jiné z mnoha dobových fotografií a stavebních nákresů. Kniha je k dostání za 295 korun na pultech většiny regionálních knihkupectví. Zájemci, kteří by se při té příležitosti chtěli na unikátní dům a jeho interiéry podívat na vlastní oči, mohou knihu zakoupit také přímo ve vile.