„Podobně jako ostatní provozovny a instituce jsme i my museli přijmout důsledná opatření proti šíření nemoci SARS Cov-19 a naše provozy jsme otevírali postupně. V hlavní budově knihovny na náměstí zůstává do odvolání zrušen sobotní provoz,“ říká ředitelka českolipské knihovny Dana Kroulíková. V obvyklé provozní době funguje jen pobočka na sídlišti Špičák. Na Ladech je knihovna otevřená pouze v pondělí od 13 do 17:30 hodin, na Holém Vrchu funguje pobočka každou středu od 13 do 17 hodin. V provozu je i dobranovská knihovna, a to každé pondělí od 16 do 18 hodin.

Knihy, které lidé vrací, míří do pětidenní karantény, teprve pak je knihovníci uvolní pro další čtenáře. „Dodržujeme odstup dva metry, povinnou dezinfekci rukou při vstupu do půjčoven, respektujeme nejvíce 10 osob na oddělení, a to včetně personálu, a  dobu pobytu v knihovně doporučujeme omezit na nezbytné minimum,“ dodává Kroulíková.

Čtenáři v České Lípě mohou využít službu expres balíček. Prostřednictvím formuláře na webu knihovny si vyberou tituly a pracovníci knihovny do následujícího dne připraví balíček knih, které si čtenář vyzvedne.

„Čtenáře ubezpečujeme, že výpůjčky jsou prodloužené do konce června a tedy nehrozí vymáhání upomínek. Rovněž upozorňujeme, že roční registrace bude prodloužena o další dva měsíce, po které byla knihovna z důvodu epidemiologických opatření uzavřena,“ podotýká ředitelka.

V knihovně zatím není možné studium, četba tisku nebo přístup k internetu. Zrušené jsou také všechny akce, které byly naplánované na květen i červen. „Je však možné, že se přijatá opatření budou postupně i v knihovně uvolňovat a některé zavedené postupy nebo výše uvedené informace doznají změny. Doporučujeme proto sledovat web nebo facebook knihovny,“ doplňuje Dana Kroulíková.