Několik měsíců byly jeho nákresy k vidění v galerii českolipského kulturního domu Crystal. Pavljuk nyní přichází s dalším návrhem v reakci na plán města rekonstruovat KD Crystal za 300 milionů korun a současně do něj přesunout městskou knihovnu na úkor zavedené restaurace a hudebního klubu.

Novou knihovnu by postavil vedle Crystalu, do nenápadného zanedbaného prostoru dvou pozemků mezi kulturním domem a Děčínskou ulicí. „Majitel pozemku číslo 955 je ochoten jej zdarma darovat městu pro účel výstavby knihovny, pozemek číslo 973/4 o velikosti zhruba 1000m2 je možno odkoupit od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových za asi 1,7 milionu Kč," říká Miroslav Pavljuk. Oba pozemky jsou určeny platným územním plánem k zastavění.

Návrh knihovny podle architekta Miroslava Pavljuka je umístěn na pozemcích vedle Loretánské uličky. Zdroj: Vizualizace Miroslav Pavljuk

Pavljuk se při návrhu snažil, aby byla knihovna srovnatelná, ne-li lepší než řešení v KD Crystal. „Stavební program byl sestaven dle studie přestavby KD Crystal profesora Suchomela. Program byl rozšířen o pronajímatelné studijní boxy, 2 letní čítárny, a hlavně je navíc navrhován víceúčelový komorní sál pro až 140 diváků," říká Miroslav Pavljuk, podle kterého takový sál v České Lípě chybí. Celková plocha knihovny podle jeho návrhu je srovnatelná s plochou navrhovanou do přestavěného Crystalu.

Místo jednoho tři

Celková plánovaná cena rekonstrukce KD Crystal činí 302 milionů korun. Podle Pavljuka je zbytečné třicetiletou stavbu kompletně předělávat. Stačilo by prý zateplit objekt, vyměnit okna, opravit vytápění a vzduchotechniku, přidat výtahy a provést akustické úpravy velkého sálu.

„Náklady pouze na potřebné opravy kulturního domu jsou podle Suchomelovy studie pouze cca 60-70 milionů Kč," říká Pavljuk s tím, že návrh jeho knihovny by vyšel na 79 milionů korun včetně zhruba dvacetiprocentní finanční rezervy. „Hlavní výhodou je tedy padesátiprocentní úspora investičních nákladů, tedy zhruba 150 milionů Kč, což jsou finanční prostředky, za které by se mohlo realizovat nové divadlo se špičkovou divadelní technologií, viditelností a akustikou," dodává architekt Miroslav Pavljuk.