Vítězná ČSSD je však již dohodnutá s Věcmi veřejnými a Suverenitou, v pátek večer předloží nabídku TOP 09. Tu by však do koalice chtěla i ve volbách druhá ODS.

Jednání v České Lípě je poměrně dlouhé, důvodem je hlavně rozdrobenost mandátů. Voliči poslali do pětadvacetičlenného zastupitelstva osm politických subjektů, což dává k vyjednávání velký prostor.

Prioritou je změna

„Pro nás je prioritou spolupracovat se stranami, které přinášejí do České Lípy změnu. A to jak programovou, tak i personální. Proto jsme si vybrali Věci veřejné, Suverenitu a TOP 09. Neumím však odhadnout, jak TOP 09 na naši nabídku zareaguje,“ řekla jednička sociálnědemokratické kandidátky Romana Žatecká. Zároveň potvrdila, že si ČSSD hodlá jako vítězná strana nárokovat křeslo starosty.

„Vypadá to, že vyjednávání se zatím ke konci nechýlí. Podle mých odhadů to ještě minimálně týden potrvá,“ uvedla současná starostka a jednička občanských demokratů Hana Moudrá. ODS přišla v zastupitelstvu o šest mandátů, přesto již dříve poukazovala na to, že ve městě celkově vyhrála pravice. „Přirozenými koaličními partnery pro nás zůstávají TOP 09 a Starostové pro Liberecký kraj,“ dodala Moudrá.

Sociální demokraté získali v zastupitelstvu sedm mandátů, druhá ODS pět a KSČM, Věci veřejné a TOP 09 mají po třech mandátech. Starostové pro LK získali dvě křesla, jedno místo mají zelení a také Suverenita.