Byl zakrvácený a táhl zadní nohy za sebou. „Já vím, je to neobvyklé jméno, ale my mu tak říkali, protože měl takové barevné skvrny na kožichu,“ řekla Deníku stále zdrcená majitelka zvířete. Panička kocoura okamžitě odvezla na veterinární stanici, kde po rentgenovém vyšetření lékař zjistil, že má pacient v páteři brok, který mimo jiné blokuje jeho pohybové schopnosti.

„V rámci následné léčby mu předepsal nejen antibiotika, ale také léky na bolest, které nutně potřeboval. Zdravotní stav kocoura se ale do 7. května natolik zhoršil, že ho musel lékař uspat,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.  Případem se po majitelkou podaném trestním oznámení zabývají kriminalisté. Z výpovědi poškozené je podle Balákové zřejmé, že ke střelbě došlo s největší pravděpodobností přímo v obci Jestřebí. „To znamená, že si někdo dělá z místních zahrad střelnici,“ konstatovala mluvčí policistů.

Této verzi by nahrávala i výpověď jedno z místních obyvatel, který ale nechtěl uvést své jméno. Tvrdil, že k podobným případům už v obci v minulosti několikrát došlo, ale policii je nikdo nehlásil. „Je to zvěrstvo. Nejde o to, že to byla nějaká, v tomto případě moje kočka. Nechápu, že někdo může ubližovat živým tvorům, kteří cítí bolest stejně jako my lidi,“ podotkla Vegrichtová.

O motivu střelce ale může zatím jen spekulovat. „Já nevím, jestli si tím někdo vybíjí zlost, špatnou náladu nebo je to nějaký psychopat. Já to nechápu. Určitě to nemůže být normální inteligentní člověk,“ dodala majitelka mrtvého Plísňáčka. Okamžitě po zveřejnění policejní zprávy se na Facebooku ve skupině sdružující obyvatele Českolipska strhla vášnivá debata. Většina lidí jednání zatím neznámého střelce odsoudila, našly se ale i ojedinělé hlasy mluvící trochu jinak.

„Pardon, se vší úctou, občas se těmto lidem absolutně nedivím. Jako tyhle kočky dokáží udělat tolik zla, že se ani nedivím, proč střelci ruply nervy,“ napsal na sociální síť Josef Iszwora z České Lípy. Velké množství přátel si tímto výrokem věru nenadělal. „Pane Josefe I., jsem ráda, že nejste můj soused!“ byla jedna z těch mírnějších a méně „násilných“ odpovědí v nastalé výměně názorů.

PŘÍPAD Z LÍPY

Obdobný případ vyšetřovali policisté už vloni. Udál se během zimy v českolipské rezidenční čtvrti Svárov. „Oznamovatelka tehdy našla svou postřelenou kočku v ulici Seifertova v České Lípě. Vypověděla, že její roční kocour Mikeš byl naučený na ranní procházky a domů chodil na zapískání. Kolem deváté hodiny ho pustili ven, v čase oběda zapískali, ale Mikeš nepřišel,“ připomněla tehdejší případ policejní mluvčí Ivana Baláková.

Na místo nálezu tehdy majitelku dovedly krvavé stopy ve sněhu vedoucí z nedaleké v Máchovy ulice. Podle lékařské zprávy měl kocour zdravotní komplikace spojené s velkými bolestmi, konkrétně poškození vnitřních orgánů a páteře. I v tomto případě dospěl veterinář k rozhodnutí zvíře utratit.