„Prosím obyčejnou vodu z kohoutku,“ takovou objednávku mohou učinit hosté tří podniků na Českolipsku. Ty se připojily k projektu Kohoutková.
Co tedy hosté dostanou? Vyzkoušely jsme spolu s mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací dvě ze tří restaurací a kaváren. V kavárně Split na českolipském náměstí servírka přinesla speciální karafu se dvěma sklenkami. V restauraci U Hrabala jsme sice vodu z kohoutku dostaly, ale ve sklenicích se značkou výrobce balených vod. Třetím podnikem, kde hostům čistou vodu z kohoutku podají, je Pension Skalka v Doksech.
„Na území, kam jako provozovatel sítí vodu dodáváme se již zapojilo celkem dvaadvacet podniků,“ uvedla manažerka komunikace a marketingu SčVK Iveta Kardianová.
„Zajisté se nejedná o konečné číslo. Zájemci mají stále možnost se do projektu zapojit,“ poznamenala Iveta Kardianová.
Dát si například k vínu čistou vodu mohou lidé bez obav. SčVK zajistí každé restauraci rozbor vody a doloží jej certifikátem. „Kontrola vody, kterou dodáváme, začíná již u zdroje, pokračuje v úpravnách a končí u zákazníků. Chceme, aby lidé měli jistotu, že pijí skutečně čistou vodu,“ říká mluvčí.
Nakupování balené vody označil Václav Slavíček za plýtvání. „Preferuji vodu z kohoutku. Je dostupnější, nemusíte nikam chodit, tahat se s těžkými lahvemi. Kromě toho, že lidé takto ušetří i v restauracích, pomohou i životnímu prostředí.