O moc ovlivňovat dění ve svém městě nebo obci bude letos v komunálních volbách na Českolipsku bojovat mimořádně velké množství lidí. Čtrnáct politických stran a hnutí, které se utkají přímo v České Lípě, sice ostatní města a obce na Českolipsku nepřekonají, ale i tak je jasné, že chuť bojovat ve volbách má letos nezvyklé množství obyvatel Českolipska.

Je to vidět například na situaci v Zahrádkách u České Lípy. O registraci pro komunální volby v maličkaté obci požádalo hned osm politických stran a sdružení. Pro srovnání: v Horní Libchavě, kde žije dokonce o několik desítek lidí více než v Zahrádkách, budou jen čtyři kandidátky. A nejbližší soused Zahrádek, městys Holany, bude mít kandidátku dokonce pouze jedinou.

Matoucí Sosnová, pohodové Stvolínky

Druhý největší počet podaných kandidátek má po České Lípě pochopitelně Nový Bor, kde se o místa na radnici bude ucházet rovných deset politických stran nebo sdružení. V Boru (oproti Lípě) chybí Svobodní či Piráti, zato tu kandiduje Strana soukromníků nebo Strana rovných příležitostí. Současní novoborští radní budou bojovat na kandidátkách Starostů pro Liberecký kraj a sdružení nezávislých kandidátů Evropští demokraté Nový Nový Bor. Nechybějí ani tradiční strany ODS, KSČM či vládní ČSSD a ANO 2011.

V Žandově, na Kvítkově či v Novém Oldřichově rozšiřují finální počet podaných kandidátek i jednotliví nezávislí kandidáti, kteří se tak postaví „sami proti všem".

Prakticky ve všech malých obcích figuruje alespoň jedno „místní" sdružení, vytvořené výhradně pro danou obec. Výjimkou je Skalice u České Lípy, kde se v ostrém souboji utkají pouze „nadobecní" ODS a Starostové pro LK.

Z přehledu podaných kandidátek je zřejmé, že voliči si budou muset v řadě obcí bedlivě „naštudovat", komu opravdu dají hlas. Neboť názvy některých kandidujících sdružení jsou velmi podobné. Například v Sosnové budou o hlasy voličů bojovat sdružení Za nezávislou Sosnovou, Za spokojenou Sosnovou i Ano pro samostatnou Sosnovou.

V Zahrádkách, kde vždycky měli jen jediného starostu, letos zase kandidují celé zástupy „starostů", jak by se dalo usuzovat z podaných přihlášek sdružení Starostové pro LK i Starostové a nezávislí.

Na Novoborsku jsou zase v kurzu jednoduché, bodré názvy, takže do voleb letos zasáhnou Sloupáci, Svojkováci i Okrouhláci. Asi nesympatičtější název si přihlásilo sdružení kandidující ve Stvolínkách, které chce do voleb pod názvem Pohoda pro Stvolínky.

Česká Lípa - Podané kandidátní listiny: 14. Ve správním obvodu: 18 obcí, 60 kandidátních listin.
Dubá - Podané kandidátní listiny: 5.
Nový Bor - Podané kandidátní listiny: 10. Ve správním obvodu:9 obcí, 14 kandidátních listin.
Zákupy - Podané kandidátní listiny: 5.
Ralsko - Podané kandidátní listiny: 7.
Cvikov - Podané kandidátní listiny: 6. Ve správním obvodu: 4 obce, 11 kandidátních listin.
Doksy - Podané kandidátní listiny: 6.
Kamenický Šenov - Podané kandidátní listiny: 5.
Stráž pod Ralskem - Podané kandidátky: 8.
Žandov - Podané kandidátní listiny: 5.
Mimoň - Podané kandidátní listiny: 7. Ve správním obvodu: 7 obcí, 19 kandidátních listin