Už dost bylo slibů a debat, venkovní bazén vedle stávajícího vnitřního bazénu v České Lípě bude od příštího léta fungovat. To slibuje vedení českolipské radnice.

Zastupitelé ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, která městu umožní vybudovat venkovní bazén v prostoru u Sportareálu.

Vedení města chce zahájit stavbu co nejdříve, přestože podle řady obyvatel i opozičních zastupitelů není plocha u bazénu nejvhodnější. „V územním plánu je stále i městský obchvat, který povede přímo vedle bazénu, navíc přes plánované parkoviště bazénu," oponují ve společné tiskové zprávě zastupitelé Tomáš Vlček, Štěpán Slaný (SLK), Jiří Ježák a Pavla Procházková (ANO).

I díky anketě Deníku se mezi lidmi na sociálních sítích rozbouřila debata, zda by nebylo lepší bazén umístit například na sídliště Špičák nebo do areálu koupaliště v Dubici.

„O venkovním bazénu se tady dvacet let mluví a už zase máme jen diskutovat od Košic až po Aš, ale neposunovat se ve výkonu? To ne," reagovala starostka Romana Žatecká.

Utopené miliony v Dubici

„Už několikrát se připravovala studie za několik milionů. Za ty peníze jsou tu různé projekty, které se nedočkaly realizace, s tím souvisí i vodní areál Dubice, kde se utopilo padesát pět milionů korun, aniž by se to posunulo o jediný milimetr," dodala Žatecká. V případě nového venkovního bazénu vedle Sportareálu to podle ní bude jinak. Stavět by se mělo začít příští rok na jaře.

Kapacita venkovního bazénu bude 500 lidí. Podle radnice je pro třicetitisícové město dost. Pokud se ukáže, že je zájem velký, nebraní se radnice ani dalším bazénům či koupalištím ve městě. „Máme zkušenost z našeho partnerského polského města Bolesławiec, kde mají dva venkovní areály ke koupání," řekl místostarosta Juraj Raninec.

„Každý z venkovních bazénů v polském městě je na jiném okraji města, jeden ze začátku 70. let, což Česká Lípa nedokázala dodnes. Jeho součástí jsou tři velké bazény a další areál tam byl otevřen vloni. Lidé si mohou vybrat, jestli dají přednost staršímu či novějšímu areálu," upozorňuje místostarosta Juraj Raninec.

Špičák není reálny

Českolipský architekt Miroslav Pavljuk před časem představil návrh postavit relaxačně sportovní areál s vodními atrakcemi a širokou škálou využití na louce pod kopcem Špičák, na jednom z cípů stejnojmenného sídliště.

Vedení města by ale pro případnou výstavbu dalšího koupaliště raději dalo přednost areálu v Dubici. „Návrh pana architekta vůbec nesouhlasí s územním plánem města. Z toho důvodu není v brzké době možné jej realizovat," podotýká místostarosta.

Pokud by se město rozhodlo jít do projektu architekta, musel by se začít řešit územní plán. Ten by byl hotov nejdříve v roce 2018 a areál na Špičáku by mohl začít fungovat až v roce 2021. I proto se radnice více přiklání k Dubici a dalším pracím na revitalizaci tamního areálu. Snaží se také hledat řešení, jak zlepšit kvalitu vody, která je léta největším problémem areálu.