Ukončení žní bylo od nejstarších dob spojeno s oslavami v podobě tradičních zvyků, zpěvů, tanců a hodování. Právě v tomto duchu se ponese dožínková slavnost v Brništi, kterou na sobotu 8. září chystá Podralský nadační fond ve spolupráci s obcí a ZOD Brniště.

Dožínky mívaly různou podobu, od skromného předání věnce hospodáři až po velkou slavnost, ale vždy se jim věnovala pozornost a patřily k nejdůležitějším svátkům roku. Byly oslavou hojnosti, dokončené práce, poděkování za štědrou úrodu a úspěšnou sklizeň.

Den s nádechem starobylých tradic odstartuje v sobotu v pravé poledne Díkuvzdáním za úrodu v brnišťském Kostele sv. Mikuláše. Odtud vyjde hodinu po poledni dožínkový průvod, který svou pouť obcí zakončí v areálu Lesního zátiší. V průvodu budou moci lidé mimo jiné obdivovat zemědělské stroje.

Následovat bude předání dožínkových věnců a kytic a pak už se na pódiu bude střídat jeden vystupující za druhým. Návštěvníci se mohou těšit na taneční vystoupení FS Dykyta, kapelu Jazz Trio nebo ukázku tance se psem v podání Tess Kamínkové.

Mažoretky a Superstar

Své dovednosti předvedou hned dvakrát také letošní Mistryně Evropy mažoretky Adelline, diváky pobaví jeden z účastníků soutěže Československá Superstar zpěvák, textař a hudebník Michal Šeps nebo na závěr programu kapela Diesell.

Připraveny budou tvůrčí dílny pro děti i rodiče, dále provazolezectví, střelba ze vzduchovky a kuše, dřevěný kolotoč, výstava domácích zvířat, občerstvení i pestrý regionální a řemeslný trh.