Bude nás mít po 1. březnu kdo léčit? Tajenka, která zatím zdaleka není odhalená. Ačkoliv veřejnost na jedné straně chápe požadavky lékařů i jejich argumenty, na straně druhé zaznívají obavy o to, jak bude lékařská péče vypadat.

Ultimáta nejsou

Úterní jednání Lékařského odborového klubu ani předchozí vyjednávání lékařů s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem nepřinesla jednoznačný výsledek. A termín konce výpovědních lhůt se nezadržitelně blíží.

I když ministr zdravotnictví nezaručuje všem lékařům, že se budou moci na svá místa vrátit, v českolipské nemocnici to tak je. „Jednání pokračují a věříme, že se najde rozumné řešení. Žádná ultimáta vedení nemocnice nestanovilo,“ řekl tiskový mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný. Doplnil také, že dva lékaři už své výpovědi vzali zpět.

„O dalším postupu se dohodneme s kolegy, kteří také podali výpověď, v pátek,“ uvedl předseda Lékařského odborového klubu v České Lípě MUDr. Vratislav Škoda. „Rozhodující bude výsledek čtvrtečního jednání předsedy LOKu Engela s ministrem zdravotnictví Hegerem.“

Kritický stav

Českolipská nemocnice je v Libereckém kraji nejohroženější. Zatímco liberecká s jabloneckou jsou velmi blízko sebe a v případě potřeby si mohou lékaři vypomáhat, českolipská je od nich vzdálená více než padesát kilometrů. „V ohrožení je chod porodnice, gynekologie a ARO,“ uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje pro zdravotnictví MUDr. Pavel Novák.

Je to dáno tím, že výpověď podali lékaři strategických oborů, zejména anesteziologové. Bez nich pak nemohou probíhat jakékoliv operace, i když specialisté, například gynekologové z České Lípy neodcházejí. „K těmto výrokům se nebudeme vyjadřovat,“ řekl Petr Pokorný.

Ve výpovědi je nyní v českolipské nemocnici dvacet lékařů včetně jedné lékařky na mateřské dovolené.