Prodloužený víkend a uvolnění prohibice. Vypadalo to, že díky tomuto spojení se už od čtvrtečního večera bude popíjet ve velkém. Českolipsko ale zůstalo za očekáváními. Na řadě míst se tvrdý alkohol vůbec neprodával, jinde se nenalévalo.

Billiard Club na mimoňském sídlišti Pod Ralskem patří mezi místní oblíbená místa, kde se scházejí mladí lidé. „Ne, nenalejváme. Dneska určitě ne," odpověděla od baru servírka na dotaz, jestli je možné si dát panáka tvrdého alkoholu. V Mimoni ve čtvrtek večer nerozlévala tvrdý alkohol ani vyhlášená hospoda Dřevěnka.

Podobná situace byla na řadě míst. „Musíme se nejprve probrat dodacími listy a zjistit, které lahve jsou z loňského roku nebo starší," řekla v hospodě na českolipském sídlišti Pod Holým vrchem servírka Karolína Škodová. Hostům na požádání rozlévala jen sladké „amundsenky" s ovocnou příchutí nebo zelenou, dovezenou z Německa, která má jen 18 procent alkoholu.

„Je to jako naschvál. Máme tu lahve, které mají datum výroby 17. ledna 2012. Stačilo by, aby bylo o tři týdny starší a mohly bychom z nich nalévat. Přitom určitě víme, že jsou nezávadné, ale použít je nemůžeme," postěžovala si Škodová s tím, že tvrdý alkohol budou nalévat nejdříve až od pátku.

Prodejci byli bezradní

Podle nařízení vlády musí mít všechny destiláty vyrobené v letošním roce takzvané rodné listy. Bez něj nesmí zpátky na pulty a regály. Na lahvích s uvedeným datem výroby nebyl problém. Tam, kde ale byl jen kód výrobce, byli prodejci bezradní. „Od rána zjišťujeme, jak je máme číst. Nikdo nám to není schopný říct," řekl ve čtvrtek krátce po prolomení prohibice Vladimir Vladimirov, majitel OD Andy v České Lípě.

Obdobně na tom byli ve velkoobchodu s alkoholickými nápoji Temperament z Českolipska. „Máme velké zásoby lihovin od velkých autorizovaných výrobců z loňského roku. Abychom je ale mohli prodávat dál, potřebujeme rodné listy. Volali jsme na Celní správu, jak máme postupovat, ale oni sami ve čtvrtek kolem poledne neměli žádné prováděcí předpisy," uvedl Rostislav Tobrman.

Podle něj tak bude trvat ještě pár dní, než budou moci opět prodávat. „Pokud se něco nezmění, budeme moci nové zboží prodávat až v průběhu příštího týdne," doplnil Rostislav Tobrman.

Potraviny v OD Andy byly snad jediným velkým nákupním místem v České Lípě, kde se už ve čtvrtek navečer dal koupit tvrdý alkohol. Nakonec byla samoobsluha v OD Andy asi prvním a jediným velkým nákupním místem v České Lípě, kde se dal už ve čtvrtek koupit tvrdý alkohol. Před šestou večerní ho tu rovnali do regálů. „Už od půl druhé odpoledne šest lidí nedělá nic jiného, než že třídí alkohol podle data výroby," popsal Vladimír Vladimirov, jak složitý je návrat tvrdého alkoholu do regálů.

„Vypadá to, že zhruba polovina veškerého alkoholu ještě zůstane ve skladu. Na tu si budeme muset od dodavatelů vyžádat takzvané rodné listy. Neměl by to být problém, protože máme jen velké dodavatele. Věřím, že všechno dohledáme."

Největší nákupní centra na Českolipsku Kaufland a Interspar v České Lípě ve čtvrtek večer alkohol vůbec neprodávala.

Za panáka nabízeli stovku

Kdo si chtěl ale v hospodě připít, nakonec se nějaké místo dalo najít. „Odpoledne jsme to zkontrolovali a teď už vám můžeme nalít to, co tu vidíte," ukazovala v mimoňském Sport Baru Blanka Burešová na řadu lahví, kde nechybí například bílý rum Havana Club, Tequilla, Jägermeister či Jack Daniels.

„Než začala prohibice, tak právě whisky byla asi tím nejžádanějším z tvrdého alkoholu," dodala Burešová. Vyprávěla také, že v době zákazu rozlévání tvrdého alkoholu se někteří hosté stejně domáhali svého tvrdého pití. „Slibovali, že nám za panáka tullamorky zaplatí třeba stovku, jen když jim nalejeme."

Dát si panáka tvrdého alkoholu bylo možné i v českolipské „putyce" Dno pytle. Tabule, na které tu mívali rozepsané nejrůznější druhy karibských rumů, sice stále chyběla, ale objednat si panáka rumu, whisky nebo jiného tvrdého alkoholu bylo možné.

„Odpoledne jsem chatoval s dalšími barmany z celé republiky a sondoval jsem, jak se k uvolnění prohibice postaví oni. Nakonec jsem se rozhodnul, že normálně budeme nalévat z lahví, u kterých je to možné," popsal provozovatel hospůdky.

Lidé ale byli opatrní. U regálů v Andy se zastavil muž, váhavě vzal lahev vodky do ruky a obrátil se na prodavačku, aby mu řekla, kde najde datum.

„Osobně se bojím, a mám se natolik ráda, že tvrdý alkohol pít už nebudu. Člověk nikdy neví. A nikdo neví, kolik je mezi lidmi ještě lahví s metanolem," napsala Jitka Rejzková na facebook Českolipského deníku.

Jak poznáte bezpečný alkohol?

• bezpečný alkohol je vyrobený před 1.1.2012

• základním ukazatelemje datum výroby série čísel, která začíná velkým tiskacím L. Většinou je na krčku lahve, uzávěru nebo etiketě

• české lihoviny mají většinou konkrétní datum, zahraniční tzv. LOT kód

• například kód od firmy Granette a Starorežná Distilleries se čte takto: první dvojčíslí za písmenem L označuje rok výroby, následující tři čísla označují pořadový den výroby, poslední čtyřčíslí je hodina a minuta výroby. Jinak je tomu u společnosti Jan Becher Karlovarská Becherovka: číslice za písmenem L označují den výroby, měsíc a poté teprve rok.

• návody na čtení kódů najdete na internetových stránkách výrobců dané lihoviny

• pokud chybí datum výroby nebo LOT kód, lahve se raději zbavte

Radmila Pokorná, Michael Polák