Je to letitý problém, který se opakuje téměř každý rok. Při jarních záplavách voda vypláchne septiky a prosákne do studní. Jediný zdroj vody se tak pro lidi v Lindavě na Cvikovsku stává nepoužitelným. Obyvatelé malebné vísky táhnoucí se podél potoka Svitávka teď ale mají naději, že problémy se studněmi je už nebudou muset trápit. Radnice ve Cvikově, pod kterou Lindava spadá, chce ve vsi vybudovat vodovod.

„Celý projekt je už kompletně připravený. Proběhla už také soutěž na firmu, která by měla vodovod vybudovat. Máme příslib dotace, ale čekáme na definitivní potvrzení, že dotaci skutečně dostaneme," říká Jaroslav Švehla, místostarosta Cvikova.

„Na vodovod říkám jednoznačně ano," pochvaluje si Pavla Havlová, která má v Lindavě už od 60. let chalupu a uvažuje, že se v ní trvale usadí. „Vodu si totiž jinak musím vozit, kupovat balenou. Jinak to není myslitelné. Studna se nám tu znečistí vždy i po menších povodních."

Podle ní mohl být vodovod v Lindavě už dříve, ale lidé o to zřejmě neměli velký zájem. „Mysleli si, že studny jsou lepší, ale nikdo tu vodu ve studních netestoval," míní Havlová. „Tady všude jsou ale pískovce a ty nejen filtrují, ale také dobře prosakují."

Šlo to i vrchem

To potvrzuje i cvikovská radnice. „Znečištěná voda se do studní dostává především průsakem, ale poslední povodně byly tak velké, že to šlo i vrchem," popsal Jaroslav Švehla.

K vodovodu by se v Lindavě mohlo připojit až 400 lidí, trvale bydlící i chalupáři, každý si ale musí zaplatit přípojku na svém pozemku, a tak je možné, že někdo se nebude chtít připojit.

„Spíš myslím, že to lidé uvítají," uvedla další žena, která si nepřála uvést své jméno. „My počítáme s tím, že vodu ze studny budeme dál používat jako užitkovou, například pro praní. A vodu z vodovodu jako pitnou," dodala.

Lidem z města by mohla situace v Lindavě připadat jako návrat do středověku. Kromě vodovodu tu také chybí kanalizace. Cvikovská radnice už si nechávala prozkoumat možnosti jejího vybudování. „Musela by se tu ale udělat takzvaná tlaková kanalizace, jejíž vybudování by vyšlo na částku kolem sta milionů korun. A to je pro nás ekonomicky nereálné," uvedl Jaroslav Švehla.

V Lindavě jsou také malé bytovky, které mají přísun vody vyřešený ještě jinak. Na pozemku před domem je vrt, ze kterého se voda dostává až do jednotlivých bytů. Zdejším lidem stávající řešení vyhovuje, k vodovodu se zřejmě nepřipojí.

Vybudování vodovodu v Lindavě by podle Jaroslava Švehly mělo stát zhruba 45 milionů korun. Soutěž o zakázku na jeho vybudování vyhrála firma SaM Česká Lípa. Radnice předpokládá, že do tří týdnů by měla mít definitivně potvrzené, zda dotaci dostane.

Michael Polák