Velká naděje pro zápachem zmučené obyvatele Dobranova. Prasečí kejda uložená v jímkách společnosti Velkovýkrmny Zákupy Dobranov má nejdéle do poloviny listopadu zmizet.

Nařídil to Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, který zjistil, že ten, kdo kejdu vozí, závažně porušuje zákon. „Čím dříve, tím lépe. Je to opravdu nekřesťanský zápach, velmi bychom si to přáli," uvádí předseda dobranovského osadního výboru Vítězslav Neumann.

Kejda moří i okolí

Železobetonové jímky plní prasečí kejdou pražská společnost TSJEVA, která v Okrouhlické ulici v Mimoni provozuje farmu pro výkrm prasat. Objekt Velkovýkrmen v Dobranově využívá na základě smluvní dohody. Především potom v období, kdy podle zákona není možné vyvážet hnojivo na pole.

Jímky s prasečí kejdou, na které se obyčejně tvoří tvrdá krusta, samy o sobě nezapáchají, což potvrzují i sami obyvatelé Dobranova. „Když se močkují pole, je to normální, ale tohle je agresivní nepříjemný zápach, který lidi obtěžuje ve dne v noci," líčí Neumann.

Čpící tekuté hnojivo v Dobranově totiž nekončí jen v jímkách, a to už nyní vědí i úřady. „Kontrolovaný subjekt porušil zákon o hnojivech, neboť nezabránil úniku skladované prasečí kejdy do přilehlého okolí," vysvětluje Josef Svoboda, ředitel Odboru kontroly zemědělských vstupů kontrolního zemědělského ústavu.

Podle nařízení ústavu musí společnost TSJEVA do soboty 15. listopadu vyčistit všechny využívané jímky, včetně jejich okolí.

O tom, zda a jakým způsobem došlo k nápravě, rozhodnou inspektoři až uplyne stanovená lhůta. „Vyčištěním prostor určených pro skladování kejdy spolu se sanací přilehlého okolí bude jistě zmírněn dopad na životní prostředí," věří Svoboda.

Mimoň jedná

Farma pro výkrm řeší ale i další problémy. Dvanáct tisíc vepřů, kteří patří holandskému zemědělskému magnátovi Adrianu Straathofovi, totiž smrdí i lidem v Mimoni.

Ve městě už několik týdnů podepisují petici a místní radnice zájmy svých lidí hájí prostřednictvím Krajského úřadu v Liberci. Ten s provozovatelem farmy znovu jedná o takzvaném integrovaném povolení, ve kterém žádá o vybudování jedné velké jímky.

„Integrované povolení jsme připomínkovali s tím, že budeme žádat buď snížení počtu prasat, nebo využití takové techniky, která by zamezila úniku zápachu," říká starosta Mimoně František Kaiser.

Obyvatele Mimoně obtěžuje zápach z farmy pro výkrm prasat dlouhodobě. „Nemůžete nic. Větrat, sedět na zahrádce, pozvat si návštěvu. Smrad se drží v domech, ničí nám vyprané prádlo," popsala za petiční výbor Věra Martinková. Petici budou lidé v Mimoni podepisovat až do konce října.