Více než jen tři pokoje. Lidé z Českolipska, jejichž nemoc je v pokročilém stádiu vede k umírání a vyžaduje speciální typ ošetřovatelské péče, mají novou naději, že v blízkém okolí najdou zařízení, kde budou moci důstojně strávit poslední dny a týdny života.

Konečně se totiž začíná stavět hospic, dům pro umírající. Pro podobné potřeby dosud na Českolipsku slouží tři speciálně upravené pokoje v Nemocnici s poliklinikou v České Lípě. Až se nový hospic postaví, bude nabídka těchto možností širší. Liberecký kraj přitom patří spolu s Karlovarským krajem a Vysočinou k posledním, které podobné zařízení ještě nemají.

Teď se to mění. „Hejtman Libereckého kraje Martin Půta podepsal na konci minulého týdne smlouvu mezi Libereckým krajem a společností CL-EVANS o stavbě lůžkového hospice v Libereckém kraji. Staveniště předal kraj zhotoviteli včera, přičemž firma do tří dnů bezodkladně zahájí stavební práce," potvrdil mluvčí Krajského úřadu v Liberci Jiří Langer.

Hospic by měl začít fungovat za rok. „Už nyní školíme personál. Pečovatele, kterých bude patnáct, a také dvanáct zdravotních sester posíláme na stáže do již fungujících zařízení, aby na vlastní kůži okusili, zda v budoucnu náročnou práci s umírajícími zvládnou," uvedla pro Deník ředitelka Hospicové péče svaté Zdislavy Taťána Janoušková.

„V libereckém hospici personál doplní ještě jeden kmenový lékař, psycholog a duchovní a pak také využijeme služby hlavně lékařů onkologů, kteří u nás budou pouze na částečný úvazek."

Budoucí personál musí oplývat extrémní dávkou empatie. „Umírajícímu budou muset naši lidé dodávat sílu. Tu práci nejde dělat jen jako zaměstnání, musí ji spíše brát jako poslání," doplnila Janoušková.

O hospic zřejmě bude velký zájem

Podle ní je zřejmé, že o místa v hospicu bude velký zájem. „Naši současní klienti, o které se staráme v jejich domácím prostředí, už se nového hospice nedožijí, ale nemám obavy, že bychom za rok lůžkový hospic nenaplnili," uzavřela Janoušková.

Hospic vznikne v bývalém kojeneckém ústavu a dětském domově v liberecké ulici U Sirotčince. Budovu sirotčince postavenou na přelomu 19. a 20. století a přilehlé pozemky v hodnotě 23 milionů korun věnovalo kraji město Liberec. Studie počítá s rekonstrukcí budovy a dostavbou dvou křídel, to vše za téměř 82 milionů korun. Hospic má mít kapacitu 28 lůžek.

Hospicová péče sv. Zdislavy, která bude hospic provozovat, se podílí i na službách ve třech hospicových pokojích v českolipské nemocnici. První z nich byl otevřen v září roku 2010.

Pokoj disponuje zázemím pro doprovod, nechybí pečovatelské lůžko, vybavená kuchyňka, lednice, mikrovlnná trouba, přenosný telefon, televize, rádio s CD přehrávačem, polohovací pomůcky či pulsní oxymetr. Samozřejmostí je WC a sprcha.