Pravidelné kontroly, které lidem ukládá nařízení vlády z roku 2010, však podle samotných kominíků zhruba polovina lidí nedělá.

Přitom návštěva kominíka jim zabere půl hodiny a stojí okolo pěti stovek. Pokud se však lidé o svůj komín nestarají a začne kvůli tomu hořet, hrozí jim pokuta až deset tisíc korun.

„V loňském roce došlo v Libereckém kraji k celkem jednašedesáti požárům komínů. V devětatřiceti případech se oheň po domě nerozšířil. Ne vždy to ale dopadne tak dobře. Ve zbylých případech totiž od komínu začalo hořet i v domě a oheň pak způsobil velké škody,“ řekla tisková mluvčí hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdeňka Štrauchová.

Hříšníky nahlásí

Nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv přesně určuje termíny, kdy si mají lidé nechat svá zařízení zkontrolovat. Lhůty se pak liší podle toho, zda se komín používá celoročně nebo jen sezónně, jaký je výkon kotle nebo čím v něm lidé topí.

Ti, kteří mají doma kotel o výkonu nižším než 50 kW, by si ho měli nechat zkontrolovat minimálně jednou za rok.

„Někteří lidé si termíny hlídají a sami potom volají. Od loňska, kdy začalo nařízení platit, jich je ale méně. Lidé si myslí, že když jsme u nich dříve žádnou závadu nenašli, tak se za rok nic nestane,“ shodují se kominíci Michal Malý z Doks a Jiří Přenosil z České Lípy.

Michal Malý také zdůraznil, že by si lidé měli dávat pozor na falešné kominíky. Ti totiž často kontrole komínu podle něj nevěnují dostatečnou pozornost.

Když kominík do domu přijde, komín si pořádně prohlédne a zjišťuje, zda v něm nejsou praskliny. Potom ho také většinou vymete štětkou a vybere saze.

„Z kontroly se sepíše podrobná zpráva, která také slouží jako doklad o tom, že jsem komín zkontroloval. V ní jsou uvedené také nedostatky nebo závady, které jsem při prohlídce komínu zjistil. Vedle nich se potom píše termín, do kdy je musí majitel odstranit,“ upřesnil kominík Jaroslav Tichý z Nového Boru.

Pokud lidé komín neopraví, hrozí jim, že závadu bude muset kominík nahlásit na stavební úřad. „Jezdím se k lidem podívat poté, co jim vyprší lhůta na opravu závady. Zatím se mi nestalo, že by se na to někdo vykašlal,“ uvedl kominík Josef Machačný z Kunratic u Cvikova.