Zpřísněný režim od pondělí 1. března má pomoci v boji proti nákaze covid-19. Dosavadní opatření vlády zlepšení situace nepřinesla. Nyní kromě zákazu cestování musely zavřít i některé další obchody. Opatření platí následující tři týdny.

Lidé mohou na výjimku cestovat do práce či k lékaři nebo na úřady. Musí ale předložit čestné prohlášení nebo příslušný vyplněný formulář. Kdo formulář nemá, může ho získat od policejní hlídky přímo v terénu.
Na procházku nebo si protáhnout tělo při rekreačním sportu smějí lidé pouze na území dané obce. Naopak zcela zapovězeno je navštěvování příbuzných, pokud nejde třeba o nutnou péči. V nočních hodinách (mezi 21.00 - 5.00) je dovoleno venčit psa do 500 metrů od bydliště.

Zavřené jsou školy a školky, obchody s dětským oblečením a obuví nebo papírnictví. Občané musí nosit ochranu dýchacích cest také venku v zastavěných oblastech, kde stačí klasická chirurgická rouška. Naopak v hromadné dopravě nebo obchodech je povinný pouze respirátor nejméně třídy FFP2 nebo nanorouška.

Čestné prohlášení si můžete stáhnout ZDE
Formulář pro cesty mezi okresy si můžete stáhnout ZDE

Že v pondělí 1. března vstoupila Česká republika do tvrdého lockdownu bylo znát nejen na silnicích mezi okresy, ale třeba i na hranicích s Polskem.

Policisté namátkově kontrolovali osádky vozidel pendlující mezi Libercem a Jabloncem. Hlídky přejížděly z místa na místo, na silnicích se řidiči mohli setkat s hlídkami na obou stranách silnice. Policisté kontrolovali řidiče na výpadovce na Liberec v Belgické ulici v Jablonci a také cestujících v tramvaji mezi oběma městy. Policejní hlídka kontrolovala i pohyb na státních hranicích s Polskem v Harrachově.

"Od dnešní půlnoci provádíme kontroly na pěti desítkách míst v rámci Libereckého kraje, a to z důvodů platných omezení vycházejících z krizových opatření na základě Usnesení Vlády České republiky. Další kontrolní stanoviště jsou využívána namátkově podle aktuálních potřeb. Do opatření jsou dnešního dne zařazeny bezmála dvě stovky policistů. Od zítřejšího dne přibudou také celníci a vojáci," informoval Vojtěch Robovský z krajského ředitelství Policie ČR v Libereckém kraji. Podle něj, mají policisté hlavní kontrolní stanoviště na nejexponovanějších dopravních tepnách v kraji a okresech.


"Mohu zmínit například komunikace prvních tříd č. 9, 13, 14, 15, 38 a další, ale také komunikace č. I/10 u Příšovic. Zároveň kontrolujeme také omezení týkající se pohybu občanů bez ochranných prostředků horních cest dýchacích, a to především namátkovými kontrolami na dopravních terminálech autobusů, tramvají, vlaků, či u obchodních center v kraji," sdělil Robovský.

Ve vozidlech mají policejní hlídky připraveny některé z formulářů pro občany, kteří splňující výjimky z pohybu mezi okresy, jako například předtisk formuláře na potvrzení od zaměstnavatele, čestné prohlášení nebo formulář pro cesty mimo okresy. 

Uzavřená hřiště

Krizový štáb města Jablonec nad Nisou rozhodl o uzavření hřišť na následující tři týdny. Jablonecký magistrát nechá uzavřít všechna oplocená sportoviště a dohlížet na to bude městská policie. „Co se týká hřišť pro malé děti, ty se zavírat nebudou, ale strážníci budou kontrolovat, zda se tam neschází lidé ve skupinách,“ sdělila mluvčí magistrátu Jana Fričová. Podobně budou dětská hřiště kontrolovat strážníci i policisté ve všech dalších větších městech Libereckého kraje.