Bohoslužby, koncerty i další aktivity kostela svatého ducha v novoborských Arnultovicích se mohou stát zajímavými i pro ty, kteří by kvůli kostelu běžně nevytáhli paty z domova. Oblíbený svatostánek se totiž vydává vstříc pokroku moderní doby. Více příznivců chce získat díky vlastnímu uzavřenému televiznímu okruhu, o jehož vybudování usiluje.

Materiály shromažďuje už více jak rok bývalý profesionální kameraman René Horský. „Jde o to, aby byla veškerá činnost kostelíčku přístupná široké veřejnosti. Aby si lidé nemysleli, že tam jen v neděli zazvoní zvon kvůli bohoslužbě," vysvětluje Horský.

Z bytu udělal studio

Velký nadšenec pro věc a milovník digitální techniky točí veškeré dění v kostele na tři videokamery. Záznamy zpracovává ve svém bytě v jednom z panelových domů na sídlišti Rumburských hrdinů v Novém Boru. Obří skříně se stohy videokazet nebo i jiných nosičů ovšem spíše než bydlení připomínají televizní studio.

„Vzniká v podstatě sbírka naší činnosti, všechno je vizualizované, s konkrétními daty i titulky. Je spousta lidí, kteří se nemohou do kostela přijít podívat ať už z jakýchkoliv důvodů a je škoda, aby o to přišli," říká Horský. „V televizi běží programy čistě zaměřené na veselohry nebo přírodu, ale kanál s náboženským charakterem prakticky neexistuje," dodává.

„Maminka byla fotografka a já byl na focení děsný kopyto. Byl jsem schopný z foťáku vyndat film, abych si mohl fotky prohlédnout. Jaké je to zklamání, když mi maminka řekla Renéčku, ty jsi ale vůl, už tam nebude nikdy nic." 
René Horský

René Horský má na svém kontě více než sedm stovek dokumentárních i reportážních nahrávek. Pořizoval je především pro Pražský divadelní ústav, kde dlouhá léta pracoval. Cesta vyučeného traktoristy a mechanizátora zemědělských strojů k práci kameramana začala v podstatě výměnným obchodem.

„Já si liboval ve zvukové aparatuře, můj kamarád měl kameru, kterou nepoužíval. Jednoho dne, když ho zaujal zvuk mých reprobeden, jsme si to prostě vyměnili," vypráví Horský. Později potom získal práci v Pražském divadelním ústavu, kde natáčel divadelní představení. „Bylo to od opony do opony. Všechno jsem musel pojmout jako dokument a přitom to muselo působit jako ucelené divadelní představení," líčí Horský.

Vznik televizního okruhu by kostelu mohl přinést nové příznivce. Svou roli by mohla sehrát i lepší propagace města. „O tomto záměru zatím nic nevíme, ale určitě kdyby za námi paní farářka přišla, rádi si její nápad vyslechneme. Vítáme všechny aktivity, které kostel pro občany města organizuje," uvedla místostarostka Nového Boru Stanislava Silná.

S nápadem vytvoření televizního okruhu přišla původně novoborská farářka Eliška Raymanová. Mecenáška kultury tak chce podpořit nejen novoborský, ale i kostel v České Lípě a Mimoni, které také spravuje.

Ve Skalici sledují infokanálSkalice u České Lípy Zkušenosti s televizním vysíláním, o které nyní usiluje novoborský kostel, mají už ve Skalici u České Lípy.
Dění v obci tam mohou lidé sledovat prostřednictvím infokanálu, běží denně ve třech časových pásmech. Skalice jej má díky kabelové televizi, kterou pořídila před více než dvaceti lety kvůli špatnému televiznímu signálu. Infokanál plní mimo jiné funkci rozhlasu, který ve Skalici nemají. „Je to vlastně teletextová smyčka vytvořená v programu Power point," vysvětluje starosta Skalice Jiří Löffelmann. Vytvořit podobný okruh podle něj nemusí být těžké.
„Není to jen tak, ale digitální technologie hodně pokročily," uvažuje skalický starosta.