„Stavba záchytných kotců byla dokončena v minulém týdnu a předána městu jakožto objednateli," uvádí Oldřich Němec, mluvčí radnice. Celý proces se zahájením a fungováním kotců musí však ještě počkat na potřebné administrativní úkony. „I pro tuto stavbu je nutné vydání kolaudačního souhlasu, aby mohla být provozována. Jedná se o správní řízení, které nějakou dobu trvá, a následně bude celá stavba předána příslušnému odboru MěÚ k užívání a provozování," dodává mluvčí. Kotce by měly začít fungovat na konci července či na počátku srpna.

Kotce září novotou a u služebny dobrovolných hasičů v České Lípě jsou střeženy kamerovým systémem.

Výstavba čtyř kotců, včetně jednoho zatepleného, a malého technického zázemí pro krátkodobé ubytování psů, přišlo město na něco málo přes 360 tisíc korun. Za tuto cenu jej postavil vítěz veřejné zakázky.

Nové kotce již stojí u stanice dobrovolných hasičů v České Lípě. První „nájemníky“ přivítá začátkem srpna.Zdroj: Deník/Kateřina CharvátováO výstavbě kotců rozhodlo už před časem vedení města Čeká Lípa. Za plány radnice stojí mimo jiné také nespokojenost lidí ohledně útulku v Dobranově.

„Postavení záchytných kotců, kam budou městští strážníci psy z území města odvážet, je pro nás nyní důležitý první krok, jak situaci řešit," řekla před časem starostka města Česká Lípa Romana Žatecká. Tato záchytná zařízení fungují již například v Doksech. Podle starostky jsou kotce prozatímní řešení. „Zkušenost z útulku praví, že u osmdesáti procent psů se podaří během tří dnů dohledat majitele," dodává Žatecká. Věří tedy, že do útulku by poté mělo být převezeno minimum psů.

Co vše praxe s kotci přinese a jaké budou další kroky města, je zatím jen téma do budoucna. „O tom, jaká poté bude praxe, se sami přesvědčíme a budeme moci dělat další kroky, jako například zvážit, kam „nevyzvednuté" psy umístíme," dodává starostka Romana Žatecká.