Kotelská lípa se ve dvanáctce nejzajímavějších stromů ocitla už podruhé. O jejím konečném umístění budou rozhodovat lidé svým hlasováním v anketě či DMS zprávách v době od 1. srpna do 10. října.

Lidé z Nadace Partnerství, která soutěž Strom roku organizuje, spolu s těmi, co lípu do ankety nominovali, vylosovali její soutěžní číslo. Kotelská lípa dostala číslo 5. Výsledky ankety budou vyhlášeny na Koncertě pro stromy 22. října v Brně, kde zazpívá i Marta Kubišová.


Lípa je symbolem odporu proti uranu

Stromy, které zdobí nejen jejich starobylost a krása, ale také nějaký zajímavý příběh, navrhují do soutěže buď obce nebo organizace a sdružení, a také samotní lidé. Na svůj strom tak může upozornit porotu kdokoli.

“Oblíbenost ankety rok od roku stoupá. V letošním roce jsme dostali celkem 65 nominací. Některé stromy jsou spjaty s dlouholetou historií města, jiné jsou vyjádřením odporu proti znečišťování životního prostředí. Porota to tedy neměla vůbec lehké,“ uvedla koordinátorka ankety Adéla Badáňová z Nadace Partnerství.

Kromě Kotelské lípy porotu porotu zaujala ze stromů v Libereckém kraji také lipová alej v Turnově a Hladový buk v Jindřichovicích pod Smrkem. Lípa z Kotle se ale nakonec stala jediným stromem z celého kraje, který se bude ucházet o titul Strom roku.

Strom navrhlo do soutěže sdružení Naše Podještědí, které je známé svým odporem proti záměru podniku Diamo obnovit v regionu těžbu uranu. Ta by srovnala celý Kotel se zemí a za oběť uranu by zřejmě padla i tisíciletá lípa, neboť dvě stě metrů od jejího kmene by měl stát vchod do uranového dolu.

„Naše lípa už není jenom cílem turistů. Stala se pro nás místem, kde se scházíme a předáváme si nové informace. Každý v obci nemá internet,“ řekla Dana Jadrná ze sdružení Naše Podještědí. „Pod hrozbou těžby uranu získala lípa jiný náboj než dřív. Pro nás je symbolem našeho odporu proti těžbě. Proto jsme ji do soutěže poslali znovu,“ doplnila.

Pod lípou se kotelští obyvatelé scházejí už 5 let. „Dříve jsme se všichni starali jenom o svoje zahrádky. Teď nastala jiná situace. Těžba by neznamenala jen konec obce Kotle. Doly by byla ohrožena i Osečná, a další města a obce. Například Hamr na Jezeře nebo Stráž pod Ralskem se z těžby nyní vzpamatovávají a proměňují v krajinu pro turisty. A teď by se tam měl uran vrátit,“ zdůraznila Dana Jadrná.

Soutěž Strom roku vyhlašuje s Nadací Partnerství Ministerstvo životního prostředí. Letošní ročník podpořila 5 miliony korun firma Skanska. Ve finále budou oceněny první tři stromy.