Koupaliště v Dubici dala radnice v České Lípě k ledu. Na jeho rekonstrukci nemá město peníze, na dotace nedosáhne, a tak investuje v tuhle chvíli jinde. Jak ale ujišťuje starostka Hana Moudrá, neznamená to, že by mělo koupaliště ve čtyřicetitisícovém městě chybět navždy.

„Z pohledu současných priorit jsme upřednostnili masivní zateplování našich školských budov. To jsou investice, jež se městu vrátí v úsporách za energie, které v provozních nákladech na školy představují každoročně jednu z nejvyšších položek," uvedla Hana Moudrá.

Jenže lidem ve městě už koupaliště chybí. „Musíme se jezdit koupat do Benešova nebo do Děčína. Každá vesnice má koupaliště a velké město jako Česká Lípa nic," říká Zdeněk Šibl.

Mimo Lípu vyráží s dětmi na koupaliště až do Mladé Boleslavi nebo Děčína také Lucie Trnečková. „Byla bych ráda, kdyby se ve městě postavil bazén," přeje si.

Zavřeno je čtyři roky

Jediné koupaliště ve městě se pro veřejnost uzavřelo předloni poté, co zastupitelé stopli projekt rekonstrukce areálu za 55 milionů korun. „Vysoké investiční a provozní náklady spojené s koupalištěm v Dubici jsou ekonomicky velmi nevýhodné," vysvětlil tehdy místostarosta Jiří Kočandrle, proč se celý projekt zastavil před vyhlášením výběrového řízení na dodavatele stavby.

S Dubicí přitom měla radnice velké plány, před čtyřmi lety rozjela přípravy na jeho modernizaci.

Za zhruba 55 milionů korun měli obyvatelé města dostat bazén vyhřívaný slunečními kolektory, brouzdaliště pro děti, kompletní nové zázemí. Byla zpracovaná projektová dokumentace za desítky tisíc korun, stejně jako byl hotový vrt za více než milion korun, který měl řešit napájení bazénu vodou.

PTÁME SE VÁS: Vadí nebo nevadí, že v České Lípě není koupaliště? Hlasujte v anketě a diskutujte pod článkem

„Vše stálo peníze a koupaliště nikde. Hlavně že zde máme další halu. Jezdíme se koupat do Benešova nebo Děčína, kde potkáváme půl České Lípy a i lidi z radnice," říká obyvatel České Lípy Antonín Gavlík.

Aby investice nepřišla úplně nazmar, zvažovali na radnici, že by se alespoň rybník přepažil a jedna polovina se odbahnila, což by omezilo výskyt sinic.

Zároveň se začalo mluvit o možné výstavbě venkovního bazénu u sportareálu v centru města. Výhodou měla být prodloužená koupací sezona díky přebytkům z kogenerační jednotky, která vyrábí teplo ve sportareálu. Ale ani toto řešení není bez komplikací s ohledem na již existující inženýrské sítě. Oba projekty však vycházejí v řádech desítek milionů korun. Ty město nemá a bez finanční injekce se neobejde.

„S žádostí o dotaci jsme v tuto chvíli bez šancí. Proto považujeme za rozumné vyčkat s konečným řešením na nové programovací období," vysvětluje Hana Moudrá.

O budoucnosti koupaliště v České Lípě tak nejspíš rozhodnou zastupitelé, kteří přijdou po volbách v roce 2014. Tehdy totiž začne zmiňované nové programovací období, v němž se budou rozdělovat evropské dotace.

Nikola Bursová