Nemalé peníze vynaložili v Horní Polici na opravu místního koupaliště, které v loňském roce poškodila srpnová povodeň. Dnes se tu lidé mohou opět koupat a užívat celý areál bezplatně. „Koupaliště napájíme vodou z Valdeckého potoka, který loni povodeň zanesla. Současně s tím se nám dostalo bahno a nečistoty i do filtrů a samotného bazénu, jehož dno pokryla až pěticentimetrová vrstva bahna,“ připomněl následky povodně starosta Horní Police Lubomír Šulc.

I přes potíže v napjatém rozpočtu se v malé obci rozhodli, že letos areál pro veřejnost otevřou. Vyčistili filtry i samotný bazén a nechali vybetonovat jeho poškozené části. Rekonstrukcí prošlo rovněž sociální zařízení, převlékárny nebo část terasy. Malí návštěvníci budou moci kromě stávajících atrakcí využívat i nové dětské hřiště, které zde vzniklo s přispěním státních peněz a v sobotu 23. července jej zde krátce po poledni slavnostně otevřou.

„Navzdory nemalé investici z obecních peněz jsme se rozhodli, že celý areál včetně bazénu může veřejnost užívat bezplatně,“ doplnil Lubomír Šulc.

Kvůli nedostatku peněz si totiž nemohou dovolit koupaliště jako obec oficiálně provozovat. Nemají již prostředky na to, aby zajistili plavčíka nebo povinné pravidelné rozbory kvality vody v bazénu. Ty nejsou nijak levnou záležitostí. Jen za vstupní rozbor by museli hygienikům zaplatit dva a půl tisíce korun a každých čtrnáct dnů dalších sedmnáct set.

„Z vybraného vstupného bychom ani zčásti nepokryli náklady. Jedinou cestou, jak provozovat koupaliště je, že se tu lidé koupou na vlastní nebezpečí a rodiče musí sami dohlížet na děti, pokud užívají atrakce,“ vysvětlil starosta.

Jak dále zdůraznil, i přestože nejsou oficiálním provozovatelem, dbají v areálu koupaliště na dodržování hygienických pravidel. „Zakázali jsme vstup psů a kvalitu vody hlídáme sami. V bazénu, kterým protéká filtrovaná voda, je vidět až na devátý schod pod vodou, což myslím svědčí o tom, že vodu máme čistou,“ dodal Šulc.