Počasí, které vypadá spíše jako dubnové, vyhání řadu turistů z rekreačních oblastí. Najdou se ale i vytrvalci,kteří doufají ve zlepšení počasí. To by podle meteorologů mělo nastat na konci tohoto týdne.
Optimističtí jsou rekreanti například ve Sloupu v Čechách. „Lidí je tu samozřejmě mnohem méně, než by bylo v teplejším počasí, ale najde se tu i několik odvážlivců, kteří stanují a doufají ve zlepšení počasí. Chatky máme plně obsazené a jejich obyvatelé měli termíny nasmlouvány už na jaře,“ řekla pokladní sloupského koupaliště Jaroslava Štencová.
Řada rekreantů si nyní krátí čas například chozením na houby či borůvky, nebo využívá různých služeb v okolí. „Turisté využívají lanovou dráhu v našem areálu, anebo jezdí na koních,“ vyjmenovala Jaroslava Štencová možnosti, které okolí skýtá.
I v jiných oblastech na Českolipsku je situace obdobná. „Chaty sice máme plně obsazené, ale na stanování tohle počasí rozhodně není. Věříme, že se vyplní předpovědi meteorologů a že bude konečně hezky,“ uvedl provozovatel zákupského koupaliště Jan Špindler.
Také pláže v okolí Máchova jezera zejí díky nepřízni počasí prázdnotou. „Pláže jsou pochopitelně prázdné, rekreanti chodí především na procházky a navštěvují zdejší stánky s občerstvením. Chaty v kempu, který provozujeme jsou plné, těch, kteří zde stanují je však pouze minimum,“ informoval ředitel společnosti Regio Máchova kraje Vladimír Hart.
Vzápětí dodal, že věří předpovědi, která hlásí zlepšení počasí už na konci tohoto týdne, kdy by měla teplota dosáhnout až třiceti stupňů Celsia.
Počasí má vliv i na provoz areálu ve Stráži pod Ralskem. „Vše se odvíjí od počasí. Pokud jen trochu vysvitne sluníčko, najdou se skalní nadšenci vodního lyžování. My využíváme přechodného klidu k nejrůznějším úpravám našich prostor a vybavení,“ vysvětlila Renata Balvínová ze strážského Panda Sportu.
Ve Stráži mají podle Renaty Balvínové naplněn stav zájemců zejména na srpen, kdy se jedná především o dlouhodobější pobyty.
„Už jsme zde měli i dětské kolektivy, ale těm bohužel počasí příliš nepřálo. Proto doufáme, že se situace zlepší tak, jak tvrdí předpovědi a zájem opět vzroste,“ uzavřela Renata Balvínová.
Současná situace má za následek především mnohem nižší tržby, než jaké v oblastech bývají za hezkého počasí.