„Byla tady hygiena a naměřila teplotu vody přes dvacet sedm stupňů,“ pochvaloval si správce koupaliště v Zákupech Jan Vlk. Zdejší koupaliště nabízí nejen svezení na tobogánu zdarma, ale i kompletní zázemí pro vodní radovánky. Mezi standard patří kabinky na převlékání, venkovní sprchy, nově zbudované parkoviště s upravenými cestami a volejbalové hřiště.

„Koupaliště slouží zároveň jako kemp. Je tu pět plně vybavených chatek a lidé dostanou také peřiny s povlečením,“ řekl Jan Vlk.

Pouští pitnou vodou

Koupaliště bazénového typu s písčitým dnem najdeme v Mimoni. Nádrž se napouští pitnou vodou z vlastního vrtu, což zaručuje čistotu.
Přímo u koupaliště jsou prolézačky pro děti, brouzdaliště a hřiště na plážový volejbal. Nedílnou součástí vybavení areálu jsou sprchy, WC, převlékárny a velkou výhodou je dětský koutek. Zázemí tu mají vodáci s možností táboření zdarma.

„Novoborské koupaliště nabízí půjčovnu lehátek, míčů na beachvolejbal či skákadel,“ upozornil na výhody Pavel Benda, manažer TJ Jiskra Nový Bor, která koupaliště provozuje. Přímo v areálu mají milovníci bílého sportu k dispozici tři antukové kurty. Na ně se ale musíte objednat telefonicky. Koupaliště má solidní sociální zázemí. „Koupaliště napouštíme přímo z vrtu, a tak je voda v naprostém pořádku,“ doplnil Pavel Benda.

Připojení na pláži

Jen o pár kilometrů dál je letovisko Sloup v Čechách. Na místním koupaliště se dá kempovat ve stanech, karavanech i srubech. Nechybí tu dětský koutek, lanová dráha nebo dokonce internetová kavárna. „Nově jsme opravili terasu a na 30. července připravujeme na pláži tradiční Benátskou noc, kde mimo jiné vystoupí Težkej Pokondr,“ prozradila místostarostka Jana Pejčinovičová.

Provozovatelé přírodního koupaliště v Dubici čerstvě zahájili vybírání symbolického vstupného 10 korun pro všechny návštěvníky. Dubické koupaliště nabízí kromě jiného vodácké zázemí s možností ubytování ve stanech. Pro milovníky plážových sportů je k dispozici hřiště na beachvolejbal.

Hned dva bazény, plavecký a dětský, mají v Žandově. Zdejším velkým lákadlem je aquazorbing, který uvítají především děti. Další atrakcí je agua skating, u něhož je k dispozici zkušený instruktor. „Součástí koupaliště je i autokemp, který disponuje prostornou společenskou místností, kde se dá po večerech sledovat televize, hrát kulečník, stolní fotbálek a je tam i dobře vybavená kuchyňka,“ vypočítal Pavel Schuller.

Výhody pro rodiny s dětmi si připravili na přírodním koupališti v Jablonném v Podještědí. „Upravili jsme vstupné pro rodiny s dětmi. Například za dítě do tří let v doprovodu jednoho rodiče vybíráme jen pět korun,“ uvedl správce František Kyselka. Podle krajské hygienické stanice je voda na koupališti vhodná ke koupání. „Koupaliště je přírodní, je tedy jasné, že není možné dohlédnout až na dno. Každých čtrnáct dní ale hygienici vodu monitorují, a tak je situace pod kontrolou,“ doplnil František Kyselka.

Vstup zdarma

Ne úplně všedním koupalištěm je vodní nádrž Horka ve Stráži pod Ralskem. Vstupné tam po vás nikdo chtít nebude, ale je možné, že na hladině nádrže potkáte vodního lyžaře. Prostor vodní nádrže totiž provozovatelé věnovali především k účelu provozování vodního lyžařského vleku. Sezona lyžařského vleku začala 15. května a končit bude 30. září.

Přírodní koupaliště v Nedamově leží v malebné krajině Kokořínska a Máchova kraje a může se pochlubit raritou: přímo v areálu se nachází letní kino. „Kino slouží i pro širokou veřejnost a hrajeme třikrát do týdne,“ vyjádřil se správce koupaliště Augustin Veselý. Návštěvníkům je k dispozici půjčovna lodí, hřiště na volejbal a nohejbal, přičemž nádrž je vhodná i pro rybaření.

Jednou z nejoblíbenějších rekreačních oblastí v regionu je bezesporu Hamr na Jezeře. Zdejší rybník slouží nejen k rekreaci, ale i rybaření. Jsou tu ideální podmínky pro dovolenou. Pro aktivnější je možnost horolezení v Děvínském revíru, cykloturistiky a pěší turistiky po vyznačených trasách a rybaření po zakoupení povolenky přímo v místě. Jedna z akcí letošního léta v Hamru na Jezeře je vstup se psy zdarma.

Pohoda na Mácháči

Vynechat rozhodně nemůžeme ani pláže okolo Máchova jezera, jejichž nabídka je rok od roku lepší. Například z obyčejné pláže ve Starých Splavech je v současné době originální aquapark. Plážový areál svým návštěvníkům nabízí dvě superrychlé skluzavky, bazén s vířivkami zapuštěný přímo do Máchova jezera a jedinečné vodní nafukovací atrakce.

Pozadu nezůstává ani hlavní pláž v Doksech a pláž s kempem Klůček. Lidé si tu mohou mimo jiné půjčit šlapadla, lodičky, kánoe. Dále výlety parníkem, vodní fotbal, plážový volejbal nebo nohejbal. Součástí je široká nabídka adrenalinových sportů od skákacího hradu po závěsné trampolíny končící zábavou zvanou jungle creek – lezení v korunách stromů.

Otevírací doby a vstupné na koupaliště

Nedamov: otevřeno po celý den, vstupné: 24 korun
Staré Splavy: otevřeno: 8 – 18, vstupné: 100
Doksy – hlavní pláž: otevřeno: 9 – 18, vstupné: 50
Sloup v Čechách: otevřeno: 9 – 19, vstupné: 30
Nový Bor: otevřeno: 9 – 20, vstupné: 20
Jablonné v Podještědí: otevřeno po celý den, vstupné: 30
Zákupy: otevřeno: 9 – 19, vstupné: 20
Žandov: otevřeno: 10 – 22, vstupné: 25
Mimoň: otevřeno: 10 – 19, vstupné: 15
Stráž pod Ralskem: otevřeno: 11 – 19, vstupné: zdarma
Hamr na Jezeře: otevřeno po celý den, vstupné: 40
Dubice: otevřeno: 10 – 20, vstupné: 10

Autoři: Tomáš Mařas, Adéla Vachtová