Letní osvěžení v kašně může přijít až na tisícovku pokuty. Nejednoho procházejícího návštěvníka rozpáleného náměstí a především rozdováděné děti napadne myšlenka osvěžit se v chladné vodě kašny. Ve vedrech, která panují v současné době se také není čemu divit. Takové vykoupání ovšem může přijít pěkně draho.
„S lidmi kteří neodolají osvěžení v kašně se strážníci občas setkají. Voda v kašně láká zejména děti, které strážník vykáže. S koupajícími se dospělými se setkáváme jen málo, ale i takové případy čas od času zaznamenáme,“ řekl ředitel Městské policie v České Lípě Lubomír Mery. „Lidé se tak dopouští veřejného pohoršování, za což jim hrozí bloková pokuta až tisíc korun. Když strážník zjistí, že kašnu někdo poničí, případně znečistí, bude muset zaplatit i způsobenou škodu,“ dodal.
Vzhledem k tomu, že městská kašna na náměstí v České Lípě je vzácnou kulturní památkou a jen její rekonstrukce přišla město v roce 2004 na celkových 800 tis. korun, může se její poničení skutečně hodně prodražit.
Nejen že vykoupání v kašně může výrazně odlehčit peněžence, je také nebezpečné z hlediska zdraví. „Voda v kašnách rozhodně není vhodná ke koupání a je většinou mikrobiologicky velmi znečištěná. Vykoupání v ní může přivodit nepříjemné kožní onemocnění. Kromě nejrůznějších vyrážek může způsobit také žaludeční a střevní potíže,“ řekla Rena Lukovková, vedoucí odboru komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Liberci.
„Když se někdo chce osvěžit, může využít pítka, která nainstalovali už snad v každém městě. Ty jsou pod neustálou kontrolou hygieniků a jsou zdravotně nezávadná,“ dodala.