Po dvouhodinové debatě se českolipští zastupitelé na svém středečním zasedání rozhodli jednání přerušit do říjnových krajských voleb, kdy se ve městě uskuteční anketa k rozvojovým záměrům.

Kraj městu nabídl 49 procent akcií českolipské nemocnice, za které by mělo do šesti let zaplatit 161 milionů korun.

Cena se některým zastupitelům zdála vysoká, jiní chtěli menší podíl nebo naopak majoritní. „Budeme mít větší vliv na řízení nemocnice s podílem 49 procent než například z procenty patnácti? Já si to nemyslím," řekl na středečním jednání Miroslav Hudec (ZN), který navrhoval vyhlásit místní referendum.

Nakonec prošel návrh místostarosty Juraje Ranince o uspořádání veřejné ankety. Zastupitelé svým usnesením také žádá Liberecký kraj, aby s majetkovým podílem nijak nenakládal do doby, kdy se město po anketě rozhodne. Krajský radní Petr Tulpa, který byl na českolipském jednání přítomen, podotkl, že kraj nikdy nebude zvažovat prodej podílu někomu jinému než městu Česká Lípa.

„Neodmítáme nabídku kraje, pouze je to možná veliký tlak na to, abychom se rychle rozhodli, a my k tomu ještě potřebujeme vědět, jestli veřejnost tento krok ocení," vysvětlila postoj zastupitelů starostka Romana Žatecká (ČSSD).

O vstupu České Lípy do nemocnice jednají město a kraj více než rok. Loni v září přišla radnice s vlastními nabídkami, mimo jiné chtěla odkoupit stoprocentní podíl akcií v nemocnici. To však kraj odmítl.

Jednání s Libereckým krajem o majetkovém vstupu České Lípy do nemocnice s poliklinikou, které trvá více než rok, se tak dostalo do patové situace. Město chce většinový podíl, vedení kraje již dříve oznámilo, že více než 49 procent akcií nenabídne.

„Liberecký kraj měl dost času na to, aby ukázal, že českolipská nemocnice je pro něj stejně důležitá jako ta liberecká. Protože je ale její stav dlouhodobě neutěšený, řekli jsme si už loni v září o většinový podíl. Nabídka kraje ale toto naše usnesení neakceptuje. Jsme připraveni investovat do nemocnice městské peníze, aby se dostala do stavu, který umožní její rozvoj a kvalitní péči o pacienty. Liberecký kraj se zatím k takové investici nezavázal, ačkoli je 100% vlastníkem – mluví sice o 150 milionech, ale žádné usnesení nepřijal," říká místostarosta Juraj Raninec.

Radnice nyní předala karty do rukou občanů, kteří budou rozhodovat v anketě. Teprve podle toho, jak vysoko se mezi investičními prioritami umístí záměr nákupu majetkového podílu v nemocnici, bude město pokračovat v jednáních nad nabídkou kraje.

„Vedení města v polovině mandátu absolutně neví, kam město dál směřovat, a tak vyhlásilo anketu," reagovali někteří opoziční zastupitelé ve společné tiskové zprávě, pod kterou se podepsali Pavla Procházková, Štěpán Slaný, Zdeněk Ježák a Tomáš Vlček. Usnesení o přerušení jednání do krajských voleb a uspořádání ankety označili za alibistické.

„Starostka pošlapala svou dohodu s hejtmanem. Navzdory svym proklamacím jednala a hlasovala zcela v rozporu s tím, jak se dohodla s hejtmanem. Celkově vedení města znevěrohodnilo město jako partnera," dodal Tomáš Vlček (SLK).

Podle starostky Žatecké je rozhodnutí výrazem odpovědného přístupu k významnému výdaji z veřejné kasy. „Nabídku kraje jsme neodmítli ani nezablokovali, jen kraj musí mít strpení, na podzim se k ní po veřejné anketě o investičních prioritách vrátíme. Majetkový podíl není obložená houska za dvacku, kdy o nákupu rozhoduje jen hlad – o velikosti podílu města je třeba se poradit s obyvateli města, protože každý z nich nějakou zkušenost s nemocnicí má nebo v ní třeba pracuje. Ti nás věřím nasměrují k definici toho, jak velký majetkový podíl a jak velký vliv město Česká Lípa nakonec bude mít," dodala R. Žatecká.