Nic, jen obvodové kamenné zdi a hromádky suti přivítaly před několika měsíci novopečené majitele rozlehlého, dlouhá léta nevyužívaného areálu bývalé truhlárny v Kravařích u České Lípy.

Spodní patro hlavní budovy je v tuto chvíli k nepoznání. V novotou zářících prostorách zde Barbora a Jakub Vondráčkovi chtějí za měsíc oficiálně otevřít cukrárnu. „Bára byla ve své bývalé práci nespokojená, když jsem viděl, s jakou náladou se vrací domů, navrhl jsem jí, aby si udělala vlastní cukrárnu," říká tesař a všeuměl Jakub, který sousední rozsáhlé haly využívá mimo jiné k vývoji vlastního návrhu střešní krytiny. „Teď má přednost Bářina cukrárna. Až to tady dáme do kupy, budu v práci na projektu pokračovat," podotýká Jakub s tím, že poprvé chce svůj nápad využít při rekonstrukci střechy na vlastním domě.

Bez dotací

„Budeme tu mít výbornou kávu z děčínské pražírny, točenou zmrzlinu a vlastní domácí zákusky dortíky, limonády… zkrátka všechno," říká nadšeně Bára.

„Ona často peče do dvou do rána, je tím úplně posedlá," doplňuje s úsměvem Jakub.

Mladý pár si vše dělá svépomocí, případně přidají ruku k dílu přátelé. „Nikdy jsem si na nic nevzal žádné dotace. Jediné, co mám, je krvavá hypotéka," říká Jakub. Na domě je stále plno práce a ještě několik let bude, ale páru mladých nadšenců to nevadí. „Já když tu procházím, vidím to v hlavě tak, jak to bude vypadat hotové, tu práci, kterou to bude stát, zkrátka nevidím," dodává.

„Každý nanuk koupený v Kauflandu podpoří zahraničního investora. Každá zmrzlina koupena v naší cukrárně nakopne k další činnosti někoho tak nadšeného a nezkaženého, jako jsou Vondráčkovi," říká kravařský zastupitel Robert Lůžek.