První den v pracovních dílnách strávilo v sobotu na osmdesát účastníků Sympozia uměleckoprůmyslových škol České republiky, které v těchto dnech probíhá na několika školách v kraji. Základ svým dílům dali i studenti, kteří pracují v dílnách sklářských škol v Novém Boru a Kamenickém Šenově.
Výsledkem mezinárodního setkání žáků uměleckoprůmyslových oborů a jejich týdenního snažení bude soubor děl na téma „doteky“. „Účastníci mohou porovnat svou uměleckou tvořivost a řemeslnou zručnost, přičemž v mnoha případech se mohou seznámit s postupy a materiály odlišnými od jejich dosavadní profesní tvorby,“ řekl náměstek hejtmana pro školství Petr Doležal.
V dílnách se potkávají různé obory. „Pracujeme na dílně designu světelných obejktů, přestože se učíme na umělecké kováře,“ uvedl jeden z účastníků sympozia Pavel Skalský. Společně se dvěma svými spolužáky ze Střední průmyslové školy a VOŠ technické v Brně tvoří na Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově.
Budou soutěžit i poznávat
Na uměleckých školách v Jablonci, Železném Brodě, Turnově, Kamenickém Šenově a Novém Boru se setkali budoucí skláři, brusiči, rytci a malíři skla, šperkaři, brusiči kamene či kovorytci. Odborná porota vybere v každé z dílen jednoho vítěze.
Studenti z celé republiky i několika evropských zemí budou kromě samotné soutěžní tvorby poznávat krásy Libereckého kraje. Navštíví významné podniky regionu – novoborský Crystalex, Preciosu Lustry v Kamenickém Šenově či vzorkovnu společnosti Jablonex Group. V doprovodném programu nebudou chybět výlety na Panskou skálu, zámek Lemberk či do liberecké zoo.