Poklopy od kanálů mizí z českolipských ulic nebývalým tempem. Podle informací městských strážníků jsou to až dva kusy za den a tempo zlodějů nijak neutichá. Spíše naopak.
„Někdy mám pocit, že se zloději snaží předzásobit ještě před tím, než se přitvrdí zákon. Od nového roku už totiž vracení kanálů či jiných naprosto evidentně kradených věcí nebude ve sběrnách možné,“ řekl Deníku ředitel českolipské Městské policie Lubomír Mery.
„Ne že by to nebylo možné vůbec. Když se provozovatel sběrny rozhodne porušovat zákon, tak mu jen těžko někdo zabrání. V případě, že to ale dělat bude, vystaví se možnosti udělení vysokých sankcí,“ dodává s tím, že nic takového jim v současnosti nehrozí.
Jediné riziko, kterému se nyní majitelé sběren vystavují, je to, že jim policie kradené věci může zabavit a ti tak přijdou maximálně o několik desítek korun, které za vykoupený kanál zloději zaplatili. Takové riziko rádi podstupují a to i přesto, že o kradené věci skutečně přicházejí celkem často.
Hledat kradené věci ve sběrnách a ani kdekoli jinde není v kompetencích městských strážníků a ti tak ve skutečnosti ani nevědí, ve kterých českolipských sběrnách evidentně kradené železo vykupují.
Ředitele městské policie proto překvapila informace českolipského Deníku, jehož redaktoři při svém květnovém testu na jednu takovou sběrnu v České Lípě narazili a výkup kanálu, dopravních značek či hliníkového poklopu od lampy pouličního osvětlení natočili dokonce na video.
„Tuto informaci předám kriminalistům policie ČR,“ řekl v pátek Lubomír Mery a jak slíbil, tak také udělal. Už v pondělí navštívil jeden z kriminalistů redakci českolipského Deníku a poznatky získané při testu si vyžádal. Jeho tyto informace však nijak nepřekvapily.
Policisté ČR mají totiž sběrny dobře zmapované a dobře znají i tu, kterou se nám podařilo při nekalém jednání natočit.
O dobré znalosti policistů o místních nepoctivých výkupčích šrotu i samotných zlodějích svědčí i fakt, že ze čtyřiceti nahlášených případů krádeží kovů od začátku roku objasnili kriminalisté už téměř polovinu a u ostatních jsou při vyšetřování na dobré cestě.
„Úspěšnost by mohla být i stoprocentní. Ve sběrnách jsou ale darebáci, kterým je úplně jedno odkud šrot pochází. Občanky od zlodějů nechtějí a do papírů píší fiktivní jména a čísla průkazů. Nevěřili byste, kolik Nováků a Dvořáků vrací železný šrot,“ říká s trochou nadsázky jeden z českolipských kriminalistů, který si nepřál zveřejnit své jméno.
Novelu odpadového zákona proto vítá i on. Ta totiž zlodějům kovu i nepoctivým provozovatelům sběren život velmi znepříjemní. Kromě toho, že výkupčí už nebudou nepostižitelní, budou muset také evidovat každý vrácený kus šrotu a se zákonem stanovenými kusy, jako jsou například různé stroje, nebudou moci dva dny nijak nakládat.
Další novinkou v zákoně je pak to, že za vrácený šrot už nikdo nedostane zaplaceno v hotovosti, což je podle policistů další správný krok. Zlodějíčci totiž většinou bankovní účty nemají a svou obživu si tak budou muset hledat jinde. Tedy pokud už jako tradičně nepřijdou na to, jak zákon obejít