Od nového roku dojde zřejmě ke sloučení sklářských škol v Kamenickém Šenově a Novém Boru. Důvodem je podle krajského radního pro školství Radka Cikla to, že Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově doposud nepředložila žádný reálný a životaschopný projekt, který by zajistil její financování v příštích letech.

To bylo podmínkou, proč krajští radní odložili záměr sloučení, které plánovali na letošní duben. „Vedení sklářské školy nesplnilo svůj veřejný slib, a proto bude pokračovat proces sloučení obou sklářských škol,“ doplnil Radek Cikl a dokonce neváhal přirovnat situaci v šenovské škole k poměrům na krachujících školách v Řecku.

„Radní a ani pan náměstek Cikl nám nikdy nepředložili podmínky, za nichž by mohla škola existovat, a to ani po urgencích. Věděli jsme, že ať uděláme cokoliv, může se říct, že jsme něco neudělali,“ reagoval na rozhodnutí krajského resortu školství ředitel SUPŠS František Janák.

Janák: Ušetřili jsme

Podle jeho slov provedli za posledních pár měsíců celou řadu opatření, aby ušetřili a na druhé straně získali z činnosti školy zhruba 1,3 milionu do svého rozpočtu.

„Díky podpoře dárců a organizací jsme v září otevřeli novou třídu počítačové grafiky a nakoupili softwarové programy. Všichni zaměstnanci školy včetně mě se vzdali osobního ohodnocení. Nyní jsme uzavřeli dohodu se silným partnerem, který má zájem školu podporovat v příštích letech a jen začátkem listopadu od něj dostaneme půl milionu korun, což školu přiblíží k vyrovnanému rozpočtu za rok 2010,“ upřesnil František Janák.

Ten argumentuje i tím, že jim přibyli studenti. Loni SUPŠS navštěvovalo sedmdesát žáků, v současnosti jich je ve čtyřech ročnících 62. „Letos jsme ale přijali sedmnáct žáků, což je o tři více než loni, a to i za situace, kdy nám neustále hrozí uzavření,“ doplnil Janák.

Peněz je málo

Podle náměstka pro školství Cikla ale musel kraj už v minulých letech škole přidávat další peníze na platy učitelů. Kvůli napjatému rozpočtu ale další dotace odmítá. Škola v Novém Boru, do níž by se měli studenti z Kamenického Šenova stěhovat, také není naplněna, je ale v mnohem lepším stavu.

„Na rekonstrukci školy v Kamenickém Šenově bychom potřebovali 60 milionů korun,“ řekla již dříve vedoucí krajského odboru školství Jiřina Princová.
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově je se svou více než 150letou tradicí nejstarší sklářskou školou v Evropě. Přesto se ji Liberecký kraj rozhodl kvůli nedostatku žáků a vysokým nákladům sloučit se sklářskou školou v nedalekém Novém Boru.

Původní termín sloučení byl 1. dubna, kvůli protestům studentů i odborné veřejnosti dali krajští radní škole čas sehnat do září peníze a zachránit se. Navzdory tomu schválili v únoru sloučení škol k 1. lednu 2011. Krajští zastupitelé by o sloučení sklářských škol měli rozhodnout do konce října.
Spor o sloučení sklářských škol provází osobní střety mezi Františkem Janákem a Radkem Ciklem.

Ředitel školy před časem obvinil krajského radního z dlouhodobé šikany a stížnost na jeho jednání vůči škole adresoval hejtmanovi Libereckého kraje Stanislavu Eichlerovi. Oproti tomu Radek Cikl považoval prohlášení Františka Janáka za nesoudné a vysvětloval postup kraje jako snahu o nápravu v hospodaření školy. Rovněž doporučil, aby ředitel ze své funkce odstoupil.