Právě nejvíce ohrožené silnice II a III. třídy chce Liberecký kraj ještě letos opravit.

„Náklady na opravu silnic v havarijním stavu odhadujeme na cca 13,1 milionů korun včetně DPH za celý Liberecký kraj. Rezort dopravy navrhuje v usnesení vyčlenění této částky z rozpočtu kraje na opravu těchto objektů v letošním roce," informoval Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje.

Více než polovina silnic druhých a třetích tříd v Libereckém kraji je v nevyhovujícím nebo dokonce havarijním stavu. Na nejnutnější opravu 105 úseků o celkové délce 230 kilometrů by kraj potřeboval 820 milionů korun, další stamiliony jsou ale třeba na silnice poškozené v srpnu 2010 povodní, které se zatím nepodařilo opravit.

Stav krajských silnic se v posledních letech výrazně zhoršuje a nemohou za to jen povodně. V roce 2010 bylo v havarijním stavu zhruba 423 kilometrů silnic, loni už to bylo přes 761 kilometrů. Naopak ve výborném stavu bylo v roce 2010 přes 447 kilometrů silnic, loni už jen 154 kilometrů.

„Na opravu všech silnic, které jsou v havarijním nebo nevyhovujícím stavu, bychom potřebovali tři miliardy korun," řekl krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník

Kraj chce také jednat s obcemi, aby převzaly do své správy komunikace, jež nemají krajský význam.