Šetřit se bude všude, kraj se snažil přednostně pokrýt veškeré mandatorní, tedy ze zákona povinné výdaje a smluvní závazky. Šetřit budou muset příspěvkové organizace a méně peněz bude i na investice, řekl ČTK krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa.

S menšími prostředky počítá kraj i na projekty spolufinancované z evropských fondů. Zatímco jednotlivé odbory kraje žádaly na spolufinancování dohromady bezmála 435 milionů korun, v rozpočtu je jen něco přes 142 milionů korun, což je sotva třetina.

Letos počítal rozpočet s téměř 150 miliony, v průběhu roku ale postupně přidával ze zůstatků účtů a fondů a výsledku hospodaření z roku 2010. Do konce srpna tak kraj na spolufinancování akcí dotovaných z EU vydal téměř 270 milionů.

Bursa připouští, že v dobrém stavu nejsou krajské silnice a mosty, opravy nutně potřebuje i další krajský majetek. Jen odbor školství odhaduje, že by na opravy školských budov potřeboval tři miliardy korun, z toho 600 milionů představují ty nejnutnější opravy havarijních stavů. "I tam se ale bude muset šetřit, ne všechno, co bylo naplánováno na rok 2012, se v příštím roce uskuteční," připustil Bursa.

Při přípravě rozpočtu na příští rok, vycházel podle něj kraj z toho letošního, který loni v prosinci počítal s vlastními příjmy 2,374 miliardy korun. Ve srovnání s letošním rokem počítá ale rozpočet na rok 2012 s propadem daňových příjmů zhruba o 2,2 procenta.

Letošní rozpočet počítal s příjmy z daní 2,123 miliardy korun a skutečnost zatím vypadá ještě zhruba o pět milionů lépe. Ve srovnání s rokem 2010 jsou letos daňové příjmy kraje o 27,6 milionu vyšší. Pro příští rok ale kraj očekává pokles těchto příjmů na 2,076 miliardy korun.

Liberecký kraj je po Karlovarském nejmenším v zemi. Přestože vlastní rozpočet počítá s příjmy jen kolem 2,3 miliardy korun, ve skutečnosti se letos přiblíží k částce 7,5 miliardy korun. Zhruba polovinu rozpočtu ale představují peníze pro školství a sociálních věci, které krajskou kasou jen "protékají".