Zeptáte-li se ve Stráži pod Ralskem, kterou cestou je nejlepší jet do Jablonného, poradí vám jet po hlavní silnici. Silnice přes Dubnici připomíná spíš tankodrom. Právě tento úsek je jedním z těch, které chce Liberecký kraj opravit s podporou dotace z Evropské unie.
„Celkem jsme předložili sedmnáct projektů na rekonstrukci silnic v Libereckém kraji,“ řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Langer. „Na Českolipsku se z evropských peněz má opravit pět úseků silnic druhých a třetích tříd,“ upřesnil.

Čtyřkilometrový úsek silnice třetí třídy z Dubnice do Stráže pod Ralskem je jedním z projektů předkládaných Libereckým krajem. „Předpokládá se tu výsprava výtluků, položení nové obrusné vrstvy, vyčištění krajnic a prohloubení příkopů. Na trase se budou rekonstruovat také tři mosty a obnoví se tu svislé i vodorovné dopravní značení,“ upřesnil Jiří Langer.
Další dva mosty chce kraj zrekonstruovat ve Volfarticích. Modernizace se má dočkat i silnice ze Srní do Provodína. „Návrh spočívá v obnově konstrukčních vrstev vozovky, zpevnění krajnic či osazení silničních ocelových svodidel,“ doplňuje krajský mluvčí. Rekonstrukce se má dočkat i silnice III/2633 z Kravař do Tanečku.

Poslední zamýšlenou akcí je oprava mostu v Dolní Libchavě. „Tato oprava způsobí dopravní komplikace na výjezdu z České Lípy směrem na Děčín. Po dobu rekonstrukce bude provoz na mostě úplně vyloučen a bude převeden na mostní provizorium s řízením světelnou signalizací,“ upozornil Jiří Langer. Nově zrekonstruovaný most v Dolní Libchavě bude mít po úpravách nosnost 32 tun.

Na Českolipsku bude ještě v letošním roce zahájena významná dopravní stavba – obchvat České Lípy, který povede z Nového Boru a napojí se na silnici I/9 u Sosnové. „Stavbu zahájíme mimoúrovňovou křižovatkou u Sosnové. Právě dokončovaná křižovatka u Okrouhlé se bude napojovat na západní obchvat České Lípy,“ řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Josef Jeníček.