Cílem vybudování fotovoltaické elektrárny v Ralsku je především energetická soběstačnost Libereckého kraje. Ten nyní vyhlásil předběžné tržní konzultace (PTK), ze kterých by měl v následujících měsících vzejít potenciální parter projektu.

„Již v červenci letošního roku jsme představili náš záměr vybudovat fotovoltaiku na ploše bývalého letiště v Ralsku zájemcům o předběžné tržní konzultace a také nastínili možný model fungování fotovoltaické elektrárny. Nyní volíme variantu otevřeného vypsání soutěže, tudíž se do PTK může přihlásit kdokoli přes elektronickou tender arénu,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

V rámci konzultací, které bude mít na starosti právní společnost, bude kraj jejím prostřednictvím mimo jiné zjišťovat reference zájemců o zakázku, jejich historii na trhu a realizované projekty s odpovídající kapacitou. Od zájemců bude chtít také odpovědi na otázky týkající se popisu projektu, návrhu na jeho financování či provozních záležitostí.

Výstavba větrného parku má v Brništi zelenou.
Větrná energie má v Brništi zelenou. Rozhodli o tom v anketě sami obyvatelé

„Vybrali jsme tedy pro větší transparentnost možnost otevřeného řízení, kam se může přihlásit každý zájemce. Přesto jsme také sami z vlastní iniciativy oslovili některé potenciální dodavatele, kteří mají s výstavbou fotovoltaik zkušenosti. Rád bych ale zdůraznil, že to neznamená, že se nemohou přihlásit do předběžných tržních konzultací i další firmy,“ dodal Miklík.

Bývalé vojenské letiště v Hradčanech slouží v současné době převážně pro rekreační účely. Kraj proto jedná i s leteckým klubem a očekává i návrhy od města Ralsko, v jehož katastru se letiště nachází. „Na části plochy chceme zachovat standardní provoz. Rádi bychom s místní samosprávnou domluvili například vybudování cyklostezek, vyhlídkové věže nebo návštěvnického centra. Plánujeme rovněž vytvoření fondu, ze kterého by se v budoucnu mohly financovat investice v bezprostředním okolí letiště,“ dodal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.