Potravinovou pomoc pro své žáky využívá přes šedesát škol v celém kraji, letos se zapojilo pět nových zařízení. Na zajištění obědů dostanou školy přes 7 milionů korun, které kraji poskytlo ministerstvo práce a sociálních věcí ze svého Operačního programu potravinové a materiální pomoci.

ZAPOJÍ SE DO KOLEKTIVU

„Nejenže tím zajistíme dostupné a kvalitní stravování ve školních jídelnách, ale také to má pozitivní přínos na zapojení dětí do vzdělávání i do kolektivu svých vrstevníků, což praxe dokázala,“ řekl náměstek hejtmana Petr Tulpa.

Přestože zapojených škol každoročně přibývá, v dalších letech vedení kraje očekává, že pomoc bude potřebovat stále méně dětí. Především díky nízké nezaměstnanosti totiž klesá počet rodin, které se nacházejí ve hmotné nouzi. Žáky, kteří mají na tuto formu podpory nárok, podle Tulpy vybírá škola s pomocí úřadu práce podle daných a poměrně přísných kritérií.

„Navíc se jedná o dávku, kterou nelze zneužít. Peníze jdou přímo do školy, nikoli k rodině žáka,“ dodává náměstek pro školství a mládež. Obědy zdarma by měly vybrané děti dostávat od druhého pololetí školního roku.

Dotované obědy zajišťuje dětem na některých školách v Libereckém kraji také organizace Women for Women. V minulém školním roce organizace podpořila téměř 400 dětí v kraji, v celé zemi pak bezmála 7000. „Na jednu stranu mám radost, že můžeme díky velmi významné finanční podpoře ministerstva školství nasytit tolik dětí, na druhou stranu je to poměrně smutná vizitka současné společnosti, kde oběd pro dítě ve školní jídelně stále není samozřejmostí,“ uvedla ředitelka organizace Ivana Tykač.