Nejhorší je situace ve stotisícovém Liberci, kde kolem 07:30 hodinová koncentrace polétavého prachu překročila 120 mikrogramů na metr krychlový. Podmínky jsou ale o něco lepší než ve středu, kdy v podvečer ukazovaly stanice znečištění ještě o 20 mikrogramů vyšší.

Dobře se dnes nedýchá ani v Jablonci nebo Josefově Dole, naopak v České Lípě se podmínky výrazně zlepšily, znečištění je tam ve srovnání s krajským městem třetinové. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu už v Liberci překročily povolený imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový dvojnásobně, když průměrná koncentrace prachu za 24 překročila ráno 105 mikrogramů.

V Jablonci přesáhla čtyřiadvacetihodinová koncentrace znečištění 71 mikrogramů a jen o málo nižší byla v jizerskohorském středisku Josefův Důl. V České Lípě je naopak situace uspokojivá, průměr za 24 hodin je pod hranicí povoleného imisního limitu.

Na Českolipsku byla nejhorší situace ve středu ráno, kdy hodinová koncentrace polétavého prachu dosáhla 98 mikrogramů na metr krychlový. Zvýšené koncentrace naměřili meteorologové i na dalších místech. V České Lípě, Jablonci i Liberci překročily čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu povolený imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. V České Lípě byla koncentrace 76,5 mikrogramu, což je o více než o polovinu nad limitem.

Rozptylové podmínky se výrazně zlepšily během středečního odpoledne. V České Lípě byla koncentrace 83,6 mikrogramu.

V Libereckém kraji nejsou vysoké jen koncentrace polétavého prachu v ovzduší, rostou i koncentrace přízemního ozónu, oxidů síry a dusíku i oxidu uhelnatého. Podobné problémy mají i další kraje, hlavně na východě republiky. Naopak v západní části země i hlavním městě se situace zlepšila.