Ačkoliv Stanislav Eichler (ČSSD) patří mezi nejoblíbenější hejtmany v republice, jeho straně nyní potenciální voliči příliš lichotivě vysvědčení nevystavili. Sociální demokracie v Libereckém kraji je jediná ze všech krajů, která by podle průzkumu společnosti SANEP volby do krajského zastupitelstva nevyhrála.

Pokud by šli voliči k urnám v těchto dnech, skončila by v těsném závěsu za občanskými demokraty.

První je jen jeden, i když vyhrál o vlas

Kdyby se spojila ODS s TOP 09 a Věcmi veřejnými, pak by mohla na kraji vzniknout středo-pravicová vláda. A to ještě v průzkumu chybí hlasy Starostů pro Liberecký kraj, kteří jistě pro sebe strhnou velkou část voličů. Potom by vznikla šance pro bývalou náměstkyni hejtmana Evu Bartoňovou, která je lídrem kandidátky ODS, usednout na post nejvyšší.

„Průzkum mne potěšil. Každé vítězství se počítá, i když je jenom o vlas. Významně jsme zhodnotili situaci a postavili kandidátku z nových tváří. Jsou tam lidé, kteří si svoje odpracovali a zaslouží si, aby postupovali dál,“ podotkla Eva Bartoňová.

Hejtmankou mohla být už před lety

Už před osmi lety byla Eva Bartoňová žhavou kandidátkou na hejtmanku. Nakonec vedl občanské demokraty do voleb Petr Skokan. Ten se nakonec také hejtmanem stal, Bartoňová obsadila místo náměstkyně.

„Stáhla jsem se, šla do Prahy a říkala si, že si další případnou kariéru v politice odpracuji. Teď vidím, že jsem udělala dobře,“ řekla dnešní náměstkyně ministra školství, „Teď bychom měli do voleb napnout síly, abychom dokázali, že si tu důvěru voličů zasloužíme,“ dodala.

Zklamání jsou z průzkumu pochopitelně sociální demokraté. Ti svou kandidátku do krajských voleb teprve chystají. Známa bude až na začátku března. Podle kuloárních informací i oni postaví do čela kandidátky ženu.

„Výsledky průzkumu ani nepřeceňujeme, ale ani nepodceňujeme. Musíme se teď zamyslet nad tím, jak připravit volební kampaň, abychom přesvědčili voliče, že jsme nejlepší,“ poznamenal europoslanec a krajský předseda ČSSD Robert Dušek. „Průzkum bereme jako výzvu,“ doplnil europoslanec.

Volby by nyní vyhrála ODS

Také TOP 09 ještě nemá hotovou kandidátku do krajských voleb. Jisté jsou ale už nyní dvě věci připraví ji jako společnou se Starosty pro Liberecký kraj a lídrem bude Martin Půta ze Starostů, starosta Hrádku nad Nisou.

„Ano, dohodli jsme se s TOP 09, že kandidátku povedu.Těší mne, že TOPka dostala přes 7 procent hlasů. Je vidět, že v kraji má své voliče. Předpokládám, že další hlasy přineseme ještě my,“ zdůraznil Martin Půta. „Za hodně pozitivní signál považuji, že sociální demokraté v našem kraji dopadli nejhůř z celé republiky. Je to vizitka jejich práce,“ zhodnotil.

Podle průzkumu by se do krajského zastupitelstva probojovaly i Věci veřejné. Ty povede bývalý lídr ODS v předminulých krajských volbách a pozdější hejtman, dnešní poslanec Petr Skokan. Možná se bude muset přenést přes fakt, že hejtmankou se stane jeho někdejší souputnice v ODS. „Výsledky jsou milé. Na druhou stranu zažil jsem už hodně průzkumů, které tvrdily něco, co nakonec dopadlo úplně jinak. Rozhodnou voliči v říjnu,“ řekl Petr Skokan. „Je předčasné hodnotit, jak to dopadne s pozicí hejtmana. Pokud ale budou chtít voliči ženu, budou mít z čeho vybírat,“ upozornil.

Komunisté skočili o dvě procenta

Třetí nejsilnější pozici obsadili v průzkumu komunisté. Ti rovněž ještě nemají kandidátku do krajských voleb definitivní.

Jak ale připomněla krajská předsedkyně KSČM Dana Lysáková, rozložení sil se může po skutečných volbách úplně změnit.

„Kdyby takhle volby opravdu dopadly, polepšíme si ve srovnání s minulými o dvě procenta. Chápu přízeň voličů jako uznání naší práce v obcích. Právě podle obecních zastupitelů lidé vnímají politiku jako takovou,“ řekla Dana Lysáková. „Volby jsou ale daleko, nakonec může zvítězit levice. Zvlášť když voliče čeká trpké období, zdražování, krize, reformy,“ doplnila.